REKLAMA

buty i kałuża
fot. Pixabay

Popularnym sposobem suszenia butów jest wystawienie ich na słońce lub kaloryfer, ale w rzeczywistości to bardzo zły pomysł. Dlaczego? To prosta droga do odkształcenia naszych ukochanych sneakersów. Promieniowanie słoneczne i ciepło mają zgubny wpływ na zgromadzoną wodę w środku materiału, która zmiękcza i spulchnia tkaninę. Obuwie wiotczeje i powstają mimowolne odgniecenia. Jak się przed tym uchronić? Najlepiej znać zasady prawidłowego suszenia butów.

REKLAMA

Czego nie robić, osuszając przemoknięte obuwie?

Gdy buty przemokną, należy je starannie wysuszyć, aby na drugi dzień można było je znów założyć. Przyśpieszenie naturalnego procesu schnięcia wcale nie jest dobrym pomysłem. Może skutkować trwałym uszkodzeniem naszych trampek. Nigdy nie wystawiaj ich na słońce, ponieważ mogą się zbiegnąć albo zdeformować. A w takim przypadku obuwie nie będzie już koordynować z naszą stopą. To zwykle wywołuje dyskomfort.

Trzeba też przyjrzeć się substancji klejącej, która zespala podeszwy z tworzywem. Pod wpływem wysokiej temperatury, klej może się roztopić, a w rezultacie obuwie będzie nadawało się już tylko do wyrzucenia. Bo przecież nikt nie będzie spacerować po ulicy w dziurawych adidasach. Zanim kolejny raz wystawisz buty na słońce albo sięgniesz po suszarkę z gorącym nawiewem, zatrzymaj się i pomyśl o przykrych konsekwencjach. Spróbuj skorzystać z nieinwazyjnych metod.

REKLAMA

Prawidłowe suszenie butów

Włóż do wnętrza obuwia papierowe ręczniki, a one wchłoną wilgoć, przez co właściwie ochronisz buty przed deformacją. Warto położyć je w miejscu, w którym panuje przewiew, ale odradza się bezpośredniej styczności z grzejnikiem czy promieniami UV.

Jak suszyć buty domowym sposobem przy pomocy prawideł?

Instrukcja jest nieco inna w przypadku obuwia zimowego, które z reguły ma dodatkowe ocieplenie. Kozaki mogą błyskawicznie się wykoślawić, więc warto wsunąć do wnętrza drewniane prawidła. Dzięki nim buty cały czas będą zachowywać pożądany kształt i zostaną pozbawione wilgoci. Alternatywą dla prawideł są szare gazety i ręczniki papierowe. Musi być ich dużo, bo tylko wtedy będą mogły utrzymać właściwy profil buta.

REKLAMA

Dowiedz się też, jak wyczyścić skórzane buty.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA