Mark Rutte, premier Królestwa Niderlandów | fot. EU2017EE Estonian Presidency | Creative Commons Attribution 2.0

Holandia pomoże Polsce pomagać Ukrainie! Niderlandy zadeklarowały także wsparcie w ochronie polskiego nieba. Mateusz Morawiecki spotkał się z szefem tamtejszego rządu. Premier mówił w Holandii o konieczności wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej, aby Polska mogła poradzić sobie z już ponad 2-milionową falą uchodźców z terytorium Ukrainy – przekazał „Polsat News”.

„Wobec takiej brutalnej, nagiej siły musimy być zjednoczeni, musimy przeciwdziałać temu w jak najmądrzejszy sposób” – powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z Markiem Rutte, szefem holenderskiego rządu. „Dlatego przedyskutowaliśmy z premierem Holandii wszystkie możliwe mechanizmy, które mają ulżyć straszliwie pokrzywdzonym przez los uchodźcom wojennym z Ukrainy.”

Szef rządu Niderlandów w odpowiedzi obiecał szerokie wsparcie dla Polski,

„Zapewnimy przyjęcie ukraińskich uchodźców, a także dostarczymy broń służącą ochronie przestrzeni powietrznej Polski i innych sojuszników” – powiedział holenderski szef rządu.

Morawiecki o pieniądzach dla Turcji

Polski premier podziękował Ruttemu oraz całemu Królestwu Niderlandów za „pełną deklarację wsparcia w tym trudnym okresie”.

„W 2015 i 2016 roku, kiedy mieliśmy do czynienia z poprzednią bardzo dużą falą uchodźców, ich część została zatrzymana na terenie Turcji i Komisja Europejska zdecydowała się (wówczas – red.) na dwie bardzo duże płatności, dwie transze po 3 mld euro, by ci ludzie mogli tam przetrwać” – przypomniał polski premier.

„Dziś mamy do czynienia z innego typu uchodźcami wojennymi, można powiedzieć, że sytuacja jest w pewnym sensie trudniejsza, ponieważ to uchodźcy, którzy reprezentują część swoich rodzin – mężczyźni zostali walczyć, a kobiety z dziećmi i osoby starsze są w Polsce. System ochrony zdrowia, szkolnictwo, wszystkie nasze instytucje publiczne zostały uruchomione, by można było zaoferować pewną namiastkę normalności” – stwierdził szef rządu.

Rutte: „Polska odgrywa specjalną rolę”

Premier Niderlandów dodał, że Polska jako sąsiad Ukrainy „ma do odegrania specjalną i szczególną rolę”. „Polska jest pierwszym miejscem schronienia dla wszystkich tych, którzy uciekają przed wojną” – zauważył.

„Dlatego jestem pod wrażeniem wysiłków polskiego rządu, jestem pod wrażeniem tego, jak polski rząd, ale również zwykli Polacy po prostu wyszli naprzeciw potrzebom uchodźców” – zaznaczył premier Holandii. Zapowiedział także wizytę w jednym z punktów recepcyjnych, aby „na własne oczy przekonać się, jak wygląda praca prowadzona w Polsce”.

Polska popiera kandydaturę Ukrainy do Unii Europejskiej

„Polska opowiada się za tym, żeby dać nadzieję Ukrainie. Polska jest za tym, żeby Ukraina szybko uzyskała status kraju kandydującego do UE. Namawiamy naszych partnerów zachodnich w Europie, żeby na ten pierwszy krok odważnie się zdecydować, bo Ukraina tego potrzebuje, tej nadziei” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Holandii.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę