Papuga wskazała sprawcę morderstwa kobiety
fot. Pixabay

Policja przez kilka lat nie potrafiła znaleźć sprawców morderstwa żony redaktora naczelnego lokalnej gazety. Finalnie udało się skazać dwóch winnych mężczyzn na dożywocie – po ośmiu latach od zdarzenia. Szokujące jest jednak to, w jaki sposób śledczy dotarli do winowajców. Nie zrobili tego dzięki monitoringowi, odciskom palców, ani nawet DNA. Jednego z morderców wskazał nietypowy świadek… papuga. Gadający ptak na własne oczy zobaczył cały dramat.

Gazeta „India Today” przytacza zdarzenie, do którego doszło w 2014 roku w indyjskiej miejscowości Agra. Miało tam miejsce głośne morderstwo, którego ofiarą padła żona redaktora naczelnego lokalnej gazety. Neelam zabito ostrym narzędziem, a jej dom został następnie splądrowany. Wychodząc, mordercy zabili również jej psa. Przy życiu pozostawili jedynie papugę. Okazało się to dla nich finalnie fatalnym błędem.

Po śmierci kobiety mąż Neelam, Vijay, zauważył, że ptak zaczął dziwnie się zachowywać. Papuga kompletnie zamilkła, co nie było dla niej naturalne. Przestała jeść i pić. Mężczyzna zaczął sądzić, iż ptak mógł być świadkiem morderstwa jego żony. Przypuszczenie stało się ewidentne, kiedy papuga zaczęła głośno wykrzykiwać jedno imię – Ashu. Było to imię siostrzeńca Vijaya. Od czasu morderstwa ptak kompletnie zamilkł, za wyjątkiem wykrzykiwania tego imienia. Dziwnie zachowywał się także w obecności Ashu, który odwiedzał dom Vijaya.

Dwóch morderców skazanych na dożywocie. Kluczowym świadkiem była… papuga

Mąż zamordowanej postanowił wykonać test. W obecności papugi zaczął wymieniać imiona osób, które jego zdaniem mogły dokonać morderstwa. Ptak totalnie ignorował wszystkie imiona, za wyjątkiem jednego – „Ashu”. Vijay postanowił zrobić to samo w obecności policjantów. Funkcjonariusze potraktowali sprawę poważnie. Ashu został uznany za podejrzanego, a następnie aresztowany. W czasie przesłuchania śledczym udało się dowiedzieć prawdy. Ashu przyznał się do morderstwa oraz wskazał drugiego zabójcę – swojego wspólnika Ronniego. Zeznał ponadto, że celem włamania do domu początkowo był rabunek. Jako siostrzeniec męża kobiety dobrze wiedział, gdzie małżeństwo przechowuje kosztowności. Dodał, że Neelam została dźgnięta nożem 14 razy, a psa potraktowano ostrzem 9 razy.

Historia ostatecznie nie miała szczęśliwego zakończenia. Mordercy zostali skazani w 2023 roku na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Vijay nie dożył tego momentu – zmarł w 2020 roku. Papuga zmarła na 6 miesięcy po morderstwie Neelam – padła najprawdopodobniej przez niedobór pokarmu i wody, których nie chciała spożywać. Zdążyła jednak wskazać sprawców zabójstwa.

Udział papugi w rozwiązaniu śledztwa został uwzględniony w aktach sprawy.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę