Mrówki niszczą ogród? Spryskaj je tym, a wyniosą się na dobre

mrówki
fot. Pexels

Mrówki to pracowite owady, które z reguły nie uchodzą za szkodniki. W ogródku mogą zdziałać dużo dobrego. Niestety, jeśli jest ich cała chmara, mogą także nieźle narozrabiać. Wtedy z pomocą przychodzą domowe opryski na mrówki.

REKLAMA

Mrówki w ogrodzie przenoszą nasiona, dzięki czemu jest możliwe wysiewanie niektórych roślin. Poza tym spulchniają glebę i polepszają jej strukturę. Gdy osobników jest mało, to wcale nie trzeba toczyć z nimi boju. Niestety, może się też zdarzyć, że będzie ich inwazja, a wtedy mogą nawet zdewastować ogródek (m.in. niszczą pąki kwiatów i korzenie roślin). Jeżeli dotrą do domu, mogą skazić jedzenie. Właśnie z tego powodu warto wiedzieć, jak przygotować domowy środek odstraszający mrówki.

Preparat na bazie wrotyczu to znakomity oprysk na mrówki

Wrotycz pospolity to dobroczynna roślina, której warto użyć m.in. do odstraszania kleszczy. Doskonale sprawdzi się też w przypadku mrówek, a także szkodników, takich jak kwieciaki czy mączlik szklarniowy. Około 250 g świeżego ziela (poszukaj go na łąkach, obrębach lasu, przy polnych drogach, być może nawet masz go w swoim w ogrodzie) rozetrzyj na drobno lub zmiel i mocz roślinę w 5 l wody przez pół godziny. Potem rozpyl w obszarach, gdzie bytują mrówki. Wrotycz jest trujący, więc nie należy stosować tego środka na uprawach malin, truskawek i warzyw o niezbyt długim okresie wegetacji.

Czytaj także:  Połóż kasztany obok okna. Podziękujesz sobie, genialny trik

Co jeszcze świetnie działa na mrówki?

Do walki z mrówkami oprócz wrotyczu możesz wykorzystać też piołun. To roślina o szerokim zastosowaniu. Z jej niezwykłych właściwości korzystano już w medycynie ludowej. Z tej rośliny możesz przyrządzić niezawodny oprysk na mrówki. Zbierz 1000 g świeżych liści piołunu i zalej je 2 l wody, następnie odstaw miksturę na noc. Rankiem przelej wywar do pojemnika, a zmiękczone liście zagotuj w odrobinie wody. Potem znów połącz je z odwarem. Używaj po przecedzeniu. Preparat wypędzi mrówki, a poza nimi także ślimaki, mszyce i gąsienice. Oprysku nie należy wykonywać, gdy na dworze świeci intensywne słońce.

REKLAMA

Czytaj też: Patent na podwójne plony pomidorów. Zastosuj ten trik ogrodników

Udostępnij:

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.