pomidory na krzakach
fot. Pxhere

Każdy, kto hoduje krzaczki pomidorów, chciałby uzyskać jak największe plony. W tej kwestii nie trzeba jednak czekać na zrządzenie losu. Na podwójne plony tych owoców istnieje prosty patent. Będziesz potrzebować jedynie małego pędzelka.

Patent na podwójne plony pomidorów

Ten trik możesz zastosować, gdy na krzaczkach wyłonią się kwiaty. Obrodzą tylko wtedy, gdy dojdzie do zapylenia ich. To jedyny sposób na zawiązanie się owoców. O ile uprawiasz pomidory na balkonie lub w ogródku, duże uczestnictwo w zapylaniu kwiatów będą miały owady i wiatr. Używając pędzelka, wzmocnisz jednak skutki ich działalności i spowodujesz, że krzaki będą całe oblepione smakowitymi owocami. Ten sposób wymaga trochę pracy, więc najlepiej sprawdza się w przypadku małych upraw. Możliwe, że w innym wypadku będzie trudno zastosować ten trik.

Jak używać pędzelka, by uzyskać podwójne plony pomidorów?

Do zapylenia pomidorów użyj małego pędzelka. Może być taki ze szkoły, jaki uczniowie noszą na lekcje plastyki. Powinien mieć miękkie włosie, które nie zniszczy kwiatów pomidorów. Potem idź do ogródka i zacznij działać według poniższych wskazówek:

Zapylanie warto wykonać po popołudniu, bo wtedy kwiaty są w pełni otwarte.

Ostrożnie dotykaj poszczególnych kwiatów pędzelkiem i przekładaj pyłek z jednego na drugi. Zabieg przeprowadzaj przy ciepłej i suchej pogodzie – pyłek będzie bardziej miałki.

Ten zabieg ogrodnicy zalecają wykonywać każdego dnia. Tylko takie podejście zagwarantuje uzyskanie podwójnych plonów.

Sposób na obfite plony pomidorów bez pędzelka

Jeżeli masz dużą uprawę pomidorów i o przechadzaniu się między sadzonkami z pędzelkiem nie ma mowy, to wcale nie musisz się przejmować. Możesz zapylić kwiaty ręcznie. Wystarczy potrząsać gronami kwiatowymi albo krzaczkami. Także i w tym przypadku codzienne przeprowadzanie czynności znacznie zwiększy plony.

Czytaj też: Jak wyhodować drzewko cytrynowe z pestki? Sprawdź


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę