szczepionka
fot. Unsplash

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia zdaje się przesądzać o tym, że czekają nas okresowe szczepienia przeciwko COVID-19. Począwszy od 1 lutego 2022 roku zostanie skrócona ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC) – przekazało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

„Od lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, zostanie skrócona do 270 dni – to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń” – wynika z komunikatu. Nowe wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Zmiany nie ominą również tych osób, które przyjęły dawkę przypominającą po standardowym schemacie szczepienia (2 dawki szczepionki lub preparat jednodawkowy). Tzw. dawka przypominająca (trzecia lub druga, w przypadku szczepionki jednodawkowej) była stosowana wobec osób zaszczepionych, które chciały zyskać dodatkową ochronę. Dodatkową dawkę podawano także po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na podstawowy zestaw preparatów była niewystarczająca.

Resort przypomina, że od 31 grudnia 2021 roku rozpoczął się proces wydawania certyfikatów UCC na okres 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej lub przypominającej. Od pierwszego lutego, ważność zarówno podstawowego zestawu, jak i dawki dodatkowej oraz przypominającej zostanie skrócona do 270 dni.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę