REKLAMA

Nowym prezesem TVP może zostać naczelny Gazety Wyborczej
fot. Adrian Grycuk
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 pl

W mediach aż buzuje wobec zapowiadanej „rewolucji” w Telewizji Polskiej. Media publiczne uważane dotąd za medialne ramię PiS-u wpadną teraz pod zwierzchnictwo nowego rządu – koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Wobec tego nie obejdzie się bez zmian kadrowych, a nawet bardziej radykalnych kroków. Ostatnio donosiliśmy, że z anteny może zniknąć  TVP Info a na miejsce kanału pojawi się nowy serwis, np. „TVP24”. Teraz pojawiają się pierwsze pogłoski o tym, kto może zastąpić obecnego prezesa TVP. Według tajemniczych wpisów w mediach społecznościowych znów może być to Kurski – nie jednak Jacek, a Jarosław.

REKLAMA

Czy Telewizja Polska będzie przez następne cztery lata przebudowana na wzór „Gazety Wyborczej”? To możliwe. Jak przypomina „Fakt” – 13 grudnia tego roku, tuż po zaprzysiężeniu Donalda Tuska na premiera, ustąpienie ze stanowiska redaktora naczelnego „GW” zapowiedział Jarosław Kurski.

„Postanowiłem, że 31 grudnia 2023 r. przekażę funkcję pierwszego zastępcy redaktora naczelnego ‘Gazety Wyborczej’ jednemu z moich zastępców” – napisał 13 grudnia Kurski.

REKLAMA

Dla „Wyborczej” do dość istotne wydarzenie. Kurski był członkiem zespołu redakcyjnego gazety od 1992 roku. W styczniu 2007 roku został zastępcą redaktora naczelnego, a już w czerwcu tego samego roku powołano go na naczelnego – przypomina „Fakt”.

„Polska się zmienia. Także »Wyborczej« potrzebna jest zmiana pokoleniowa” – podkreślił Jarosław Kurski. Dodał przy tym, że nie zamierza rezygnować z publikowania w „GW”.

REKLAMA

„Z racji pewnego doświadczenia chciałbym to robić w »Wyborczej« jako senior editor. »Wyborcza« to moje życie, moje DNA” – oświadczył.

Redaktor naczelny Gazety Wyborczej nowym prezesem Telewizji Polskiej? Tajemnicze głosy niosą się po mediach społecznościowych

A może to nie przypadek, że w szczycie swojej kariery naczelny „Wyborczej” opuszcza swoje stanowisko?

„Fakt” zwraca uwagę, że dziennikarze „GW” bardzo intensywnie wyczekują pojawienia się nazwiska nowego prezesa TVP i zapowiadają, że zmiany w mediach publicznych mają następić jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. „Jak słyszymy w PO, w tym tygodniu może zostać wprowadzony w życie scenariusz, który zakłada zablokowanie Rady Mediów Narodowych” – pisze na łamach „Wyborczej” Agnieszka Kublik”.

Z kolei Bartosz Wieliński – również dziennikarz „GW” – udostępnił link do artykułu w swoich mediach społecznościowych i doprecyzował, że „być może już jutro” dojdzie do blokady RMN.

Tymczasem redaktor naczelna Polski Press wprost zapowiada, że Jarosław Kurski po porzuceniu „Gazety Wyborczej” przejmie stery Telewizji Polskiej.

„Wieści z »miasta«: Jarosław Kurski ma zostać prezesem TVP. Czy Silni razem nadal będą pisali »Ku*Wizja«?” – pisze na X (dawniej Twitter) Dorota Kania.

REKLAMA