Przygotowanie jajek sadzonych nie jest trudne. Jednak detale przesądzają o tym, czy będą one takie, jak chcemy, czy jednak mniej zadowalające. Perfekcyjne jajko sadzone ma idealnie ścięte białko, żółtko natomiast pozostaje płynne. Ta precyzja jednak nie każdemu się udaje. Może się zdarzyć, że białko się zrumienieni lub żółtko zetnie, co nie powinno mieć miejsca przy robieniu sadzonych jajek.
Na uzyskanie idealnych jajek sadzonych wpływa nie tylko temperatura i czas smażenia, lecz także świeżość składników i to, na jakim tłuszczu je smażymy.
Im świeższych jajek użyjemy, tym możemy mieć większą gwarancję, że nie będą się rozlewać. A w potrawie chodzi również o to, aby centralna część, czyli żółtko było widocznie odłączone od białka. Jeśli chodzi o temperaturę smażenia jaj, to nie powinna ona być zbyt wysoka, gdyż wtedy białko się zrumieni. Z kolei czas trzeba dopasować do swoich potrzeb.
Na czym smażyć sadzone jajka?
Wiele osób jajka sadzone smaży na oleju, chociaż można też użyć standardowego masła. Bez wątpienia klarowane będzie najlepsze, ale nie jest ono wymagane. Masło nada potrawie specyficznego, przyjemnego smaku i co ważne, nie będzie się palić przy względnie niskiej temperaturze smażenia jaj.
Co zamiast oleju roślinnego i masła?
Inną zaskakującą alternatywą dla oleju i masła może być śmietana. Do smażenia sadzonych jaj warto przeznaczyć słodką śmietankę kremówkę, ponieważ zawiera ona sporo tłuszczu i nieźle znosi podgrzewanie. Podczas smażenia jajka sadzonego na tym produkcie, rzadko się ono przypala, a nawet przegrzewa. Natomiast smak, tak przygotowanych jaj jest nie do opisania. Co więcej, na patelni powstaje nam sos, który nadaje się do polania np. młodych ziemniaków.
Jak przygotować jajka sadzone na śmietanie?
Aby przyrządzić jajka sadzone na śmietanie, powinniśmy zaopatrzyć się w około 150 ml śmietanki kremówki 30%, jajka (2 szt.) oraz przyprawy jak pieprz i sól. Na początku kremówkę wylewamy na zimną patelnię, podgrzewamy do momentu, aż zawrze. Następnie na gorący płyn wybijamy powoli jajka, delikatnie posypujemy je przyprawami. Patelnię przykrywamy, a po chwili zestawiamy z palnika. Gdy śmietanka nieco się wystudzi, znów stawiamy naczynie z potrawą na niewielkim gazie i podgrzewamy. Gdy tylko białka się zetną, a kremówka zgęstnieje, danie jest gotowe.