Naleśniki nie odchodzą od patelni? Przypalają się od brzegów, a na środku są surowe? Co zrobić, żeby się nie przyklejały? Poznaj prosty i skuteczny trik, który sprawi, że naleśniki wyjdą idealne i smaczne.
Naleśniki – lubiane szczególnie przez dzieci, ale dorośli również uwielbiają je jeść w różnych wersjach. Można dodawać do nich różne dodatki takie jak dżem, konfitury, farsze mięsno-warzywne, twarogowe i wiele innych.
Są szybkie i proste w wykonaniu, ale tak samo łatwo można je zepsuć. Wychodzą wtedy niesmaczne i przyklejają się do patelni, nie odchodzą od niej, a to w efekcie kończy się rozerwaniem naleśnika. Na szczęście jest na to rewelacyjny sposób – co trzeba zrobić? Sprawdź!
Naleśniki nie odchodzą od patelni? Zastosuj ten sposób!
Aby naleśniki idealnie odchodziły od patelni, dodaj do ciasta wrzącą wodę oraz… skrobię ziemniaczaną. Ale to nie wszystko – naleśniki w trakcie smażenia przykryj zwilżoną wcześniej wodą przykrywką. Smaż tak przez 2-3 minuty, na średniej temperaturze.
To mało znany sposób, ale jest bardzo skuteczny. Zapobiega wysuszeniu i sprawia, że ich smak jest przepyszny. Dzięki tym dwóm prostym składnikom naleśniki będą bardzo elastyczne, gładkie i pyszne w smaku.
» Najlepszy przepis na naleśniki «
Składniki:
– 4 łyżki oleju
– 1 łyżka cukru
– 2 szklanki mąki i mleka
– 4 jajka
– 1 szklanka skrobi ziemniaczanej
– 1 szklanka gorącej wody
– szczypta soli
Przygotowanie:
Jajka wbij do miski, roztrzep widelcem, a następnie dodaj cukier i szczyptę soli, wymieszaj. Dodaj mleko i olej ciągle mieszając. Zalej skrobię ziemniaczaną wrzącą wodą i energicznie mieszaj, a następnie dodaj do masy jajecznej. Wszystko mieszaj oraz zacznij dodawać porcjami mąkę pszenną i kontynuuj mieszanie. Smaż przez 2-3 minuty na patelni z odrobiną tłuszczu – przykryj przykrywką zwilżoną wcześniej wodą. I gotowe!
Idealne naleśniki wskazówki i porady
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Wiele osób popełnia błędy, które powodują, że naleśniki nie wychodzą. Poznaj kilka wskazówek, których warto przestrzegać.
⇒ Temperatura patelni – nie można doprowadzić do jej zadymienia, bo wtedy naleśniki będą się rwać, a wtedy z pewnością nie zachwycą smakiem, ani wyglądem. Musi być też natłuszczona, ale nie przesadź z olejem, by naleśnik nie był w nim zanurzony – wystarczą 2-3 kropelki oleju.
⇒ Konsystencja ciasta – nie może być za rzadkie, jeśli jest zbyt dużo wody i jajek, ciasto będzie się rwać. Duża ilość jajek sprawia też, że naleśniki robią się ciężkie i zbite. Ciasto powinno mieć konsystencję niezbyt gęstej, ale lejącej się śmietany.
⇒ Mieszanie ciasta – lepiej mieszać ciasto na naleśniki trzepaczką, by go nadmiernie nie napowietrzyć.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
⇒ Nie przewracaj ponownie naleśnika na stronę, która była już wysmażona – to spowoduje, że będzie twardy, suchy i niesmaczny.
Jak dłużej zachować świeżość naleśników? Wystarczy, że po usmażeniu przykryjesz je pokrywką lub talerzem. Wtedy pozostaną wilgotne i smaczne. Pamiętaj, że zazwyczaj pierwszy naleśnik nie wychodzi idealnie, dlatego nie zrażaj się tym! To zupełnie naturalne! Następne porcje naleśników z pewnością będą udane.