Chyba każdy z nas ma w swojej szafie białą koszulę. Od czasu do czasu bardzo się nam przydaje, np. gdy mamy ważne spotkanie. Im częściej zakładamy ten element garderoby, tym częściej ulega zabrudzeniom – a najbardziej uciążliwy jest obszar przy szyi. Poznaj domową metodę na dopranie kołnierzyka jasnej koszuli.
Stójka brudzi się dość często – np. gdy się pocimy, następuje ścieranie martwego naskórka albo skóra oddaje rozmaite kremy, które na nią aplikujemy. Ale gdy na kołnierzu gołym okiem widać zabrudzenia – warto wiedzieć, jak się ich pozbyć.
Jak wybielić kołnierz w koszuli? Wybielacz nie będzie Ci potrzebny
Środek ten mógłby wejść w reakcję z obecnym w tkaninie potem, co spowodowałoby powstanie jeszcze żółciejszych plam!
Dużo lepszym rozwiązaniem jest spryskanie brudnego kołnierzyka odplamiaczem – nanieś go jeszcze przed umieszczeniem ubrania w koszu na pranie. W ten sposób preparat będzie miał wydłużony (a tym samym wydajniejszy) czas działania. Jeśli potrzesz kołnierz, wówczas lepiej przeniknie we włókna. Potem upierz ciuch tak, jak zawsze. Jeżeli nie chcesz rezygnować z wybielacza, sięgnij po ten tzw. „tlenowy”.
Jak doczyścić brudny kołnierz koszuli?
Możesz zastosować jedną z dwóch podanych metod – obydwie są równie skuteczne. Od Ciebie zależy, którą wybierzesz.
1. Jedną łyżkę boraksu roztop w gorącej wodzie i do otrzymanego specyfiku włóż koszulę na co najmniej godzinę, ale pamiętaj, że im dłużej materiał będzie się moczyć, tym lepiej.
2. Dwie łyżki sody oczyszczonej wsyp do 0,5 szklanki wody (w temperaturze pokojowej) i starannie zamieszaj. Powinieneś uzyskać pastę (jeśli specyfik jest za rzadki, dodaj więcej sody).
Pastę nanieś na brudny kołnierzyk oraz na mankiety – to także kluczowe miejsca na koszuli, które często się brudzą. Postaraj się lekko wetrzeć specyfik w tkaninę, ale niezbyt intensywnie, aby jej nie uszkodzić! Wszystko pozostaw na godzinę, a potem polej kołnierz wodą utlenioną. Upierz cały ciuch w pralce z dodatkiem proszku bądź płynu do prania białych tkanin. Jeśli istnieje taka opcja, wysusz ubranie na słońcu (to także naturalny wybielacz).
Zobacz też: Plamy z czerwonego wina: czym i jak je usuwać? Domowe metody.