plama z czerwonego wina
fot. screen Youtube / Lifehackerin

Wino to popularny trunek, który znakomicie nadaje się do mięs czy serów. Dzięki lampce czerwonego trunku wypitej wieczorem jesteśmy bardziej zrelaksowani. Niestety dobry humor może zostać szybko popsuty, gdy tylko alkohol się niechcący rozleje. Dla wielu osób nie ma nic gorszego niż plamy z czerwonego wina. Tymczasem ich usunięcie nie jest wcale takie trudne. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Sposób 1 – sól i soda oczyszczona
Poplamioną odzież moczymy w letniej wodzie. Staramy się nie szorować plamy. Gdy materiał się namoczy, wsypujemy na plamę trochę sody i sól, pozostawiamy na minimum 12 godzin. Po wyznaczonym czasie zeskrobujemy specyfik i namaczamy tkaninę w czystej wodzie. Kawałek czystej ściereczki namaczamy, a potem zwilżamy lekko przebarwienie. Zabieg powtarzamy, aż plama zejdzie.

Sposób 2 – mąka i cytryna
Ślady po winie znikną także przy pomocy soku z cytryny oraz mąki ziemniaczanej. Nakładamy na plamę odrobinę mąki, a potem skrapiamy wszystko sokiem z cytrusa. Lekko zapieramy i czekamy kilka minut. Odzież płuczemy i pierzemy.

Sposób 3 – woda utleniona
Plamę z czerwonego wina potrafi zlikwidować także woda utleniona 2%. Jednak trzeba być tutaj ostrożnym – jeżeli zabrudzenie znajduje się na kolorowej tkaninie, może się zdarzyć, że woda utleniona ją odbarwi. W tej sytuacji wodę utlenioną rozcieńczamy zwykłą wodą i nie pocieramy materiału zbyt intensywnie.

Sposób 4 – szampan
Biały odpowiednik czerwonego wina także świetnie poradzi sobie z plamami! Najpierw namaczamy poplamione ubranie w odrobinie szampana lub jasnego wina i odkładamy na kilka minut. Potem pierzemy tkaninę jak zwykle.

Sposób 5 – solniczka
Posypujemy poplamione ubranie sporą ilością soli. Przyprawa wchłonie wilgoć i barwnik z trunku. Wystarczy kilkanaście minut, aby sól zadziałała, potem wystarczy starannie przepłukać ubranie i uprać je w pralce.

Jak pozbyć się plamy z czerwonego wina z dywanu?

Plama po czerwonym winie na jasnym dywanie to dla niektórych osób koniec świata. Sól kuchenna pomaga usunąć zabrudzenia. Nakładamy przyprawę na plamę i odstawiamy na dłuższy czas. Potem odkurzamy poplamiony obszar. Sól pochłania wilgoć i potrafi uporać się z czerwonymi skazami. Warto pamiętać, że im wcześniej zareagujemy, tym mamy większe szanse, że plama całkowicie zejdzie!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę