Nasiona rzodkiewki kiełkują 3x szybciej. Przed siewem moczę je w tym

zbiór rzodkiewki
fot. Pixabay

Wśród wielu wiosennych roślin, to rzodkiewka plonuje chyba najwcześniej. Aby jednak chrupać to warzywo już na początku sezonu, warto wziąć pod lupę kilka kluczowych kwestii dotyczących siewu i pielęgnacji sadzonek w szklarni. Przyswój sobie kilka cennych porad, a udane zbiory masz jak w banku.

REKLAMA

Najlepsze warunki siewu rzodkiewki

Rzodkiewkę możesz zbierać już na początku sezonu, o ile zagwarantujesz jej dogodne warunki w szklarni. Dobrze, aby oranżeria była ustawiona w miejscu mocno oświetlonym na działce. Jednak priorytetem jest temperatura powietrza w niej panująca. W ciągu dnia musi oscylować w granicach ok. 19°C, a w nocy nie może spadać poniżej 8°C. Ziemia także musi być właściwie podgrzana do mniej więcej 12-13°C, a jeśli chodzi o wilgotność, to powinna oscylować w zakresie od 65 do 75%. Rzodkiewka wschodzi już po upływie 3-5 dni, a więc szybko.

Jak przygotować nasiona?

Zanim wysiejesz nasiona rzodkwi, powinieneś dobrze je przyszykować. Spróbuj moczyć je przez kwadrans w niezbyt skoncentrowanym roztworze nadmanganianu potasu. Potem zanurz ziarenka w stymulatorze wzrostu, a po tym zabiegu przełóż na suchą szmatkę, aby wyschły. Później przystąp siewu.

REKLAMA

Jak przygotować grunt?

Odpowiednia ziemia w szklarni to nie przelewki. Zanim zabierzesz się za wysiew przekop grządkę, a nawozy zaaplikuj minimum dwa tygodnie wcześniej. W sytuacji, gdy podłoże jest nadmiernie zbite, możesz poluzować je piaskiem rzecznym. Wystarczy, że wsypiesz go do gruntu (na 1 metr kwadratowy daj 1 wiadro piasku). Jeszcze przed siewem możesz przykryć ziemię folią na około tydzień, a wtedy nagrzeje się znacznie szybciej.

Jak siać nasiona?

Sprawdź, czy ziarenka są równo rozmieszczone. Dzięki temu nie pozwolisz na zbyt duże skupisko i sprawisz, że przyszłe nowalijki będą zdrowo rosły. Biorąc pod uwagę powyższe rady, będziesz zajadać soczyste i chrupiące rzodkwie jeszcze zanim sezon wystartuje na dobre.

REKLAMA

Czytaj też: Koper wzejdzie 5x szybciej. Przed siewem namocz w tym nasiona

Podziel się: