Naukowcy: Koronawirus może unosić się w powietrzu dłużej niż myślano!

Naukowcy z Finlandii odkryli, że koronawirus może utrzymywać się w powietrzu znacznie dłużej, niż zakładano. Badacze przeprowadzili symulacje zakupów w sklepie i na tej podstawie opublikowali wyniki swoich badań.

   

Uniwersytet Aalto w Espoo, Uniwersytet w Helsinkach, państwowe Technologiczne Centrum Badawcze VTT oraz Instytut Meteorologiczny postanowiły zbadać skutki przebywania ludzi w dużym skupisku w trakcie epidemii. Fińskie ośrodki badawcze wykorzystały superkomputer do symulacji wyjścia na zakupy. Jak podaje portal o2.pl, naukowcy obserwowali, jak zachowują się mikrocząsteczki wirusa w zamkniętej przestrzeni. Dotyczy to nie tylko hipermarketów, ale też urzędów i innych tego typu pomieszczeń biurowych, a także środków komunikacji miejskiej. Badacze analizowali zachowanie koronawirusa, którego cząsteczki wydostają się z dróg oddechowych chorej osoby w trakcie kaszlu, kichania lub mówienia i rozprzestrzeniają się wykorzystując strumień powietrza.

Fińscy naukowcy potwierdzili, że mikrocząsteczki mogą przemieszczać się na znaczne odległości. Zauważyli również, że powstająca z takich cząsteczek chmura aerozolu, nie znika od razu. Wbrew wcześniejszym twierdzeniom specjalistów, cząsteczki w trakcie symulacji utrzymywały się w postaci chmury przez minutę lub kilka minut. Oznacza to, że przestrzeganie zasad bezpieczeństwa staje się jeszcze bardziej istotne. Fińscy badacze przypominają, by w miejscach publicznych kichać lub kaszleć tylko w swój rękaw. Warto też nosić maseczki ochronne, zapobiegające ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa podczas mówienia. Ponadto dzięki maseczce nie dotykamy okolic twarzy przebywając poza domem.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News