Nie chcą ulicy Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku. Jest wniosek o zmianę nazwy

Gdańsk
Fot. Pixabay.com

Władze Gdańska mają rozważać organizację konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy ulicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Aby jednak stało się to możliwe, dwa organy muszą wydać pozytywną opinię i zatwierdzić roszadę.

REKLAMA

Rada Miasta Gdańska otrzymała od jednego z mieszkańców petycję z prośbą o zorganizowanie referendum w sprawie zmiany nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego – poinformował lokalny portal trojmiasto.pl.

Z informacji przekazanych przez włodarzy wynika, że woleliby oni przeprowadzić konsultacje społeczne, ponieważ są one zarówno tańsze, jak i łatwiejsze w organizacji. Aby jednak mogłoby dojść do zmiany, zgodę musi wyrazić Instytut Pamięci Narodowej i wojewoda.

REKLAMA

„Kaczyński zasługuje na patronat nad ulicą”

IPN w jednej z opinii przekazał, że Lech Kaczyński zasługuje na patronat nad gdańską ulicą, której nazwa obowiązuje od 2017 roku. Ówczesny wojewoda Dariusz Drelich, w ramach procesu dekomunizacji, podjął decyzję o zmianie z ul. Dąbrowszczaków na ul. Kaczyńskiego.

– Śp. prezydent Lech Kaczyński z całą pewnością zasługuje na to, żeby patronować ulicy w Gdańsku. Związki z Gdańskiem są w jego biografii bardzo ważne i uzasadniają zachowanie przez ulicę jego imienia – argumentował Artur Chomicz, asystent prasowy Oddziału IPN w Gdańsku.