Nie kupuj nigdy takiej choinki do domu. Może zniszczyć twoje święta

choinka
fot. screen Facebook / Erie County, Ohio

Boże Narodzenie bez choinki? To nie do zaakceptowania. Warto jednak zachować ostrożność przy wyborze choinki z szyszkami. Przywożąc je do domu, możemy narazić się na nieprzyjemną niespodziankę, dlatego trzeba być czujnym.

REKLAMA

Żywa choinka w domu, z naturalnymi szyszkami, pachnąca lasem stanowi przepiękny wystrój domu jako ozdoba świąteczna. Przed kupnem należy zachować czujność – jeśli między gałęziami dostrzeżesz coś, co lekko przypomina szyszkę, ale nie wygląda dokładnie jak ona, to lepiej poszukaj innej choinki, a jeśli masz ją w domu i dopiero to dostrzegłeś, od razu możesz sięgnąć po sekator.

Choinkowe kokony modliszek – uważaj zanim kupisz drzewko do domu

Jeśli chcesz mieć w domu żywą choinkę, ważne jest, aby umieścić ją w miejscu dobrze oświetlonym dziennym światłem. Przeczytaj też co zrobić, żeby choinka nie sypała igieł po tygodniu. Zanim kupisz drzewko do domu, warto przeprowadzić dokładną „inspekcję” gałęzi. Czasem można spotkać niewielkie narośle, które wyglądem przypominają szyszki. To mogą być kokony z jajami modliszek.

REKLAMA

Czy modliszki są groźne dla człowieka?

Modliszki same w sobie nie stanowią zagrożenia dla ludzi, ale jednak mogą ukąsić. Nie wydzielają toksycznego jadu i nie przenoszą groźnych chorób. Kiedy kupimy choinkę z taką niespodzianką, to możemy mieć nieciekawe święta. Wyklucie się ponad 100 ruchliwych larw modliszek w naszym domu może przynieść traumę, będzie problematyczne w przypadku pozbycia się ich i w efekcie popsuje to cały klimat świąteczny z rodziną.

Kokony z jajami modliszek na bożonarodzeniowych drzewkach to głównie problem mieszkańców USA. W 2019 roku przykuwały znaczącą uwagę mediów, gdy władze hrabstwa Erie w stanie Ohio wydały ostrzeżenie dotyczące obecności modliszek na świątecznych choinkach.

REKLAMA

W Polsce nie ma zgłoszonych przypadków świątecznych inwazji modliszek, ale takie zdarzenie nie jest całkowicie wykluczone. Modliszka zwyczajna to nadal gatunek zagrożony w naszym kraju, ale od pewnego czasu jej zasięg się zwiększa. Według relacji PAP z sierpnia 2021 roku, jedynie w północnej części Polski jej obecność jest rzadka. W naszej strefie klimatycznej modliszki wykluwają się na wiosnę, ale jaja są składają w okolicach września.