Opryszczka nie tylko szpeci, ale też potrafi nieźle dokuczyć. Aby się jej szybko pozbyć, nie musisz jednak koniecznie kupować maści czy plastrów w aptece. Stosując domowe sposoby, złagodzisz ból, świąd, uczucie pieczenia i przyspieszysz proces gojenia się opryszczki. Pamiętaj jednak, że naturalne metody największy skutek odniosą wtedy, gdy domową kurację zaczniesz od razu po pojawieniu się pierwszych objawów opryszczki, czyli mrowienia i pieczenia w okolicach warg.

Oto 11 naturalnych i tanich sposobów na opryszczkę:

1. Cytryna

Ma cenne antyseptyczne i oczyszczające właściwości oraz zawiera witaminę C. Plasterek cytryny, często zmieniając go na świeży, przykładaj do miejsca, w którym pojawiła się opryszczka. Zatrzymasz rozwój infekcji i złagodzisz jej objawy.

2. Czosnek

Posiada naturalne właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Kiedy tylko poczujemy pieczenie przy ustach, należy do bolącego miejsca jak najczęściej przykładać przekrojony ząbek czosnku.

3. Aloes

Sok z mięsistych liści aloesu ma działanie przeciwbakteryjne i odkażające. Stosowany jest do gojenia ran. Jeśli masz w doniczce aloes, odetnij kawałek liścia i rób okłady na opryszczkę.

4. Ocet

Działa na opryszczkę podobnie jak cytryna. Gdy tylko poczujesz pieczenie w okolicach ust, zacznij smarować to miejsce octem. Kwas zawarty w occie zatrzyma rozwijanie się opryszczki.

5. Aspiryna

Zwykle ją mamy w domowej apteczce. Tabletkę aspiryny lub polopiryny rozgniatamy i mieszamy z kilkoma kroplami ciepłej wody. Powstałą papkę nakładamy bezpośrednio na opryszczkę.

6. Cebula

Ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Stosuj cebulę bezpośrednio na chore miejsce, przykładając co i raz jej plasterek. Pamiętaj o zmienianiu krążka cebuli na nowy, bo w kuracji chodzi przecież o lecznicze właściwości jej soku. Możesz też skroić kilka cebul w plastry, zasypać cukrem i odstawić na kilka godzin, a następnie uzyskanym sokiem z cebuli smarować zainfekowane miejsce.

7. Soda oczyszczona

Niewielką jej ilość łączymy z kilkoma kroplami wody i powstałą tak miksturą często smarujemy miejsce zaatakowane przez opryszczkę. Po dosyć krótkim czasie szpecące zmiany skórne zaczną znikać.

8. Miód

Ze względu na swoje przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie łagodzi ból spowodowany opryszczką, odżywia oraz regeneruje skórę wokół zainfekowanego miejsca.

9. Herbata

Do opryszczki przykładaj ciepłą torebkę ze świeżo parzonej herbaty lub smaruj chore miejsce olejkiem z drzewa herbacianego.

10. Melisa

Dzięki swoim przeciwwirusowym właściwościom pomaga w zwalczaniu opryszczki. Zmianę skórną można okładać torebkami z zaparzoną melisą lub smarować wywarem z jej liści.

11. Słodka śmietana

Smarowanie chorego miejsca słodką śmietaną łagodzi dolegliwości związane z opryszczką i sprawia, że zaczyna się ona stopniowo zmniejszać.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę