REKLAMA
ShareInfo.plPoradyNie przechowuj tak firanek. Przez to stają się żółte i poszarzałe

Nie przechowuj tak firanek. Przez to stają się żółte i poszarzałe

firanka
fot. screen Youtube / Half Price Drapes

Nieskazitelnie białe firanki stanowią wyjątkową dekorację każdego pokoju, ale utrzymanie ich w takim stanie nie jest wcale proste, jak może się wydawać. Na jasnym materiale często gromadzi się kurz, rozmaite opary, a dodatkowy problem stanowi ostre słońce. Wszystko to sprawia, że firanki tracą wyśniony odcień i szarzeją lub żółkną. Gdy to już nastąpi, wtedy należałoby je uprać, by znów wyglądały jak nowe. A co gdy chcemy zawiesić w oknach inne firanki, ale niestety okazało się, że po wyjęciu z szafy są żółte? Prawdopodobnie źle je przechowywałeś.

REKLAMA

Przechowywanie firanek – jak to robić poprawnie?

Przykładowo, firanki, które leżą już kilka miesięcy luzem wysoko na regale, gdzie często padają ostre promienie słoneczne, mogły zmienić kolor i nie ma w tym nic dziwnego, nawet jeśli wcześniej zostały starannie wyprane i osuszone. Dlaczego tkaniny utraciły pierwotną barwę? Zwróć uwagę na sposób, w jaki je przetrzymywałeś. Na pewno nigdy nie rób z nimi tego, co opisano w powyższym przykładzie.

Jeżeli chcesz dogłębnie ochronić tkaniny, zawiń je w niebieski papier i umieść głęboko w szafie. Kluczowe, by nie padały na nie bezpośrednie promienie słoneczne, gdyż to właśnie one w największym stopniu przyczyniają się do powstawania przebarwień na tkaninie. Mimo że ciemne materiały jaśnieją od słońca, to z jasnymi jest inaczej – te szarzeją lub żółkną.

Pranie firanek. O czym pamiętać?

Skoro już wiesz, co szkodzi firankom i jak je właściwie przechowywać, przypomnij sobie sposoby na efektywne pranie wyjątkowo delikatnej tkaniny.

REKLAMA

• Lepiej nie używaj wybielaczy i preparatów chemicznych, bo słono kosztują i czasami nie działają spektakularnie. Poza tym mogą zniszczyć surowiec. Bezpieczniejsze i korzystniejsze dla portfela są domowe metody. W dodatku sprzyjają środowisku.

• Do każdej firanki powinna być dołączona etykieta, z której można odczytać najważniejsze wytyczne dotyczące dbania o tkaninę. Warto te informacje wziąć sobie do serca, ponieważ to producent najlepiej wie, jak pielęgnować swój wyrób.

• Nieraz firanki trzeba prać wyłącznie ręcznie, ze względu na szczególnie cienką tkaninę, którą standardowe pranie w pralce mogłoby zdemolować. Podobnie jest z temperaturą wody, stosowanymi detergentami czy sposobem suszenia.

REKLAMA

Czytaj też: Spryskaj matowe panele tym kuchennym produktem. Odzyskają blask i kolor

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA