Nie wyrzucam liści. Robię z nich naturalny kompost, dzięki temu mam bujne rośliny

grabienie liści
fot. Pixabay

Coraz bliżej jesień. O tej porze roku nikogo nie zdziwią spadające z drzew liście. Gdy nazbiera się ich gruba warstwa, wtedy chwytamy za grabie i robimy z nimi porządek. Niepotrzebne odpadki zwykle trafiają gdzieś za ogrodzenie. Czasami niektórzy je palą, narażając się w ten sposób na mandat. Mało komu chce się umieszczać wszystkie liście w worku, aby oddać je jako odpady zielone. Jeśli Ty też należysz do takich osób, spróbuj zrobić z liśćmi coś zupełnie innego. Okazuje się, że mogą być idealnym surowcem na kompost. Twoje rośliny na pewno Ci się za to odwdzięczą. Jak wykonać naturalny nawóz z liści? Podpowiadamy.

REKLAMA

Pożyteczne zastosowanie liści w ogrodzie

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie liście można przerobić na kompost. Najlepiej nadadzą się liście z drzew niezimnozielonych. To kluczowe, bo tego typu liście potrafią się rozkładać nawet trzy lata. Tym samym dadzą bogaty kompost już po upływie 1-1,5 roku. Jeśli szukasz perfekcyjnego materiału do stworzenia kompostu, wybierz liście:
-klonów,
-dębów,
-grabów,
-kasztanowców,
-buków.

Ponadto zawsze sprawdzaj, czy liście są zdrowe. Chore czy zaatakowane przez szkodniki koniecznie odrzuć, bo nie powstanie z nich dobry kompost.

Jak stworzyć kompost?

Zbierz liście i upchaj je w worku foliowym (najlepsze będą worki do odpadów zielonych, bo są dość wytrzymałe). Liście muszą być wilgotne. Jeśli są suche, to obficie skrop je wodą. Potem możesz surowiec rozdrobnić na drobniejsze kawałki. Dzięki temu szybciej sfermentuje.

Teraz napełnij worek liśćmi tylko do połowy, zrób w nim kilka dziurek, aby kompost miał dostęp do tlenu i nie było problemu z odholowywaniem wody. Worek zawiąż, a wtedy lepiej będzie trzymał ciepło i wilgoć.
Jeśli zrobiłeś tak, jak wyżej opisaliśmy, to uzyskany kompost będziesz mógł zastosować już w przyszłym roku. Dobrze, aby przezimował w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Tak powinien odpoczywać przez niemal rok.

REKLAMA

Wskazówka:
Aby kompostowanie przebiegało szybciej, możesz raz w miesiącu przemieszać zawartość w worku.

Czytaj też: Wrzuć do pralki razem z ciemnymi ubraniami. W mig rozwiążesz nurtujący problem

Podziel się: