Dobry sen, może dodać energii na cały dzień. Gdy się nie wyśpimy, nie mamy na nic ochoty, koncentracja pozostawia wiele do życzenia i łatwo wyprowadzić nas z równowagi. Sen ma ogromne znaczenie. Jeżeli jego jakość nie jest optymalna, możemy czuć się niewyspani.

Higiena snu to szerokie pojęcie, które uwzględnia wiele czynników, które mają wpływ na jakość snu. Każdy z nich może spowodować, że w efekcie nie będziemy po nocy wypoczęci. Organizm dorosłej osoby potrzebuje około 7-9 godzin snu, aby optymalnie funkcjonować.

Czego nie warto robić przed snem? Przede wszystkim nie powinno się jeść i pić co najmniej dwie godziny przed snem. Należy również unikać kofeiny po godzinie 14:00 i wieczornego picia alkoholu. Miejsce do spania powinno być ciemne i chłodne.

Jeżeli higiena snu jest właściwa, przyczyny niewyspania mogą mieć inne podłoże. Głównie chodzi o stres, choroby, zaburzenia w rytmie pracy. Można się wtedy wspomóc preparatami ziołowymi, na przykład: rumiankową herbatką, herbatą Ashwagandha lub herbatą z kozłka lekarskiego.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę