Nie żyje aktor Janusz Rewiński. „Buenas noches, Senior Siarra!”

Nie żyje Janusz Rewiński
fot. Instagram / Jonasz Rewiński

„Pożegnanie, którego miało nie być” – rozpoczął smutno Jonasz Rewiński. Syn słynnego aktora, komika i posła na Sejm RP poinformował we wtorek o śmierci swojego ojca. Janusz Rewiński zmarł 4 czerwca 2024 roku. Miał 74 lata.

REKLAMA

W szczególnym dniu, 1 czerwca, Janusz Rewiński „stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia” – czytamy w poście, udostępnionym przez syna aktora. „Niestety tym razem nie dał rady” – napisał Jonasz Rewiński.

„Przez wiele lat Tata dawał radość i uśmiech nie tylko nam, ale i wszystkim wokół. Teraz świat jest jakby taki sam, ale uśmiechu nagle zabrakło” – dodaje w poruszającym wpisie w mediach społecznościowych potomek słynnego satyryka.

REKLAMA

„W trudnych momentach pocieszał nas mówiąc ‘fokus na pozytyw!’… Ale czy dzisiaj to jeszcze możliwe? Dziękujemy za wszystko. Gdziekolwiek teraz jesteś, mamy nadzieję że ‘mają rozmach’. Buenas noches, Senior Siarra!” – podsumował Rewiński, wykorzystując cytaty z serii filmów „Kiler” i „Kiler-ów 2-óch” w reż. Juliusza Machulskiego, w którym Janusz Rewiński zagrał kultową rolę Stefana „Siary” Siarzewskiego.

Nie żyje Janusz Rewiński. Swoje 74 lata przeżył „z rozmachem”

Janusz Rewiński urodził się 16 września 1949 roku w Żarach w obecnym woj. lubuskim. Jego rodzina pochodziła z okolic Równego na Wołyniu, który wówczas należał do II Rzeczypospolitej. Jako nastolatek Rewiński ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych we Wrocławiu, a następnie podjął studia na wydziale aktorskim Państwowe Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Podczas studiów występował w Spotkaniach z Balladą oraz w Piwnicy Pod Baranami, a profesjonalny debiut teatralny zaliczył na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu. Janusz Rewiński występował później u boku Zenona Laskowika i Bohdana Smolenia w poznańskim kabarecie „Tey”, a następnie w Kabarecie Olgi Lipińskiej, który przyniósł mu popularność.

REKLAMA

Jedną z najbardziej kultowych ról Rewińskiego pozostaje dla szerszej publiczności wcielenie gangstera Stefana „Siary” Siarzewskiego w dwóch częściach komedii „Kiler” Juliusza Machulskiego.

Co ciekawe, aktorowi proponowano rolę Ferdynanda Kiepskiego w serialu „Kiepscy”, którą od lat odgrywa Andrzej Grabowski, ale Rewiński nie przyjął propozycji.

W 1991 roku satyryk został posłem na Sejm RP z ramienia Polska Partia Przyjaciół Piwa. W 1993 roku starał się o reelekcję z Komitetu Liberalno-Demokratycznego, bez powodzenia. Krótko potem wycofał się z działalności politycznej.

Janusz Rewiński był prywatnie mężem aktorki Iwony Biernackiej oraz ojcem Jonasza Rewińskiego – dziennikarza i prezentera – i Aleksandra Rewińskiego, śpiewaka operowego.