Zmarła senator Barbara Borys-Damięcka
fot. Pixabay

W piątek dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarła Barbara Borys-Damięcka – znana reżyser teatralna i telewizyjna a od 2007 roku senator RP. O śmierci kobiety poinformował szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

„Dziś odeszła od nas Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP. Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi. Cześć jej pamięci” – napisał na Twitterze Borys Budka.

Wraz z wiadomością o śmierci senator, w mediach społecznościowych zaroiło się od kondolencji. Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich przekazali przede wszystkim politycy, którzy widywali Barbarę Borys-Damięcką na co dzień w budynku parlamentu.

Nie żyje senator RP Barbara Borys-Damięcka. „Basiu, nie mogę uwierzyć. Będziemy pamiętać”

„Bardzo smutna wiadomość. Odeszła nasza dobra koleżanka, Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i filmowa. Senatorka od 2007 r. Jeszcze tak niedawno widziałyśmy się w teatrze… Basiu, nie mogę uwierzyć. Będziemy pamiętać” – napisała na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska, partyjna koleżanka zmarłej.

Barbara Borys-Damięcka urodziła się 2 listopada 1937 r. W 1958 roku ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji i Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Po zakończeniu edukacji wyższej rozpoczęła karierę w telewizji. Do 1997 roku Borys Damięcka pracowała w Telewizji Polskiej, gdzie pełniła różne funkcje i pięła się po szczeblach kariery. Od asystentki reżysera do wiceprezes TVP, szefowej Zespołu TVP oraz doradcy zarządu Telewizji Polskiej.

W latach 1997-2008 była dyrektorem Teatru Syrena w Warszawie. Od 2007 roku pełniła funkcje senatora RP VII, VIII, IX i X kadencji. Zmarła 9 czerwca 2023 roku w Warszawie. Miała 85 lat.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!