Jan Nowicki
Fot. Creative Commons

Jan Nowicki nie żyje. Wybitny aktor i artysta zmarł w nocy z 6 na 7 grudnia w swoim domu w miejscowości Krzewent w województwie kujawsko-pomorskim. Informację o jego śmierci przekazali włodarze miasta Kowal, w którym się urodził.

W ostatnich dniach Jan Nowicki pojawił się w mundurze strażackim na promocji książki „120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej Królewskiego Miasta Kowala na Kujawach”. Dziś władze miasta, którego był honorowym obywatelem go pożegnały.

Jan Nowicki ukończył studia aktorskie w 1964 w Krakowie. Debiut zanotował w tym samym roku na deskach Starego Teatru w tym samym mieście. Najbardziej charakterystyczne role odegrał w filmach „Wielki Szu”, „Sanatorium pod Klepsydrą” czy „Pan Wołodyjowski”.

Istotny wkład w kulturę sprawił, że Nowicki otrzymał liczne odznaczenia państwowe. W zasłudze za dokonania aktorskie przyznano mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi.

Po raz ostatni na wielkim ekranie będzie można go zobaczyć w produkcji Krzysztofa Zanussiego pt.: „Liczba doskonała”, który nie doczekał się jeszcze premiery. W ostatnich latach pojawił się też w filmach „Pan T.”, „Kamerdyner” czy „11 minut”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę