REKLAMA

kran
fot. Unsplash

Zakamieniony kran wygląda szpetnie i pogarsza cały wystrój łazienki. Aby usunąć nalot, trzeba włożyć sporo wysiłku, bo niewiele jest odczynników, które sobie doskonale poradzą. Jednak z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, również z tej. Sprawdź jak pozbyć się białego osadu z kranu.

REKLAMA

Jak powstaje kamień?

Za powstawanie kamienia odpowiada przede wszystkim twarda woda. Zawiera sporo substancji mineralnych, tj.: wapń, potas, sód i magnez, które gromadzą się na armaturze, a w dodatku kumulują się w instalacjach hydraulicznych. Wciąż zanieczyszczone mogą wywołać usterki. Inną siłą sprawczą jest korozja. Woda w połączeniu z metalem wydziela tlenek metalu, który osiada na kranie. W procesie tworzenia niepożądanych złogów duże znaczenie ma też niska temperatura. W chłodnej cieczy odbywa się proces krystalizacji, który odpowiada za powstawanie kamienia.

Jak pozbyć się kamienia z kranu?

Potrzebujesz jednego produktu spożywczego, który z dużym prawdopodobieństwem masz już w kuchni. Sięgnij po sok jabłkowy, który potrafi doskonale usuwać twardy osad. Wlej odrobinę tego napoju na szmatkę i zacznij przecierać nią kran. Wystarczy kilka ruchów, a zabrudzenia odstaną samoczynnie. W soku znajdują się pektyny i to one eliminują kamień. Niemal taką samą moc ma sok z cytryny bądź grejpfruta, więc w prosty sposób sprawisz, że armatura będzie lśnić czystością.

REKLAMA

Pomocniczy trik na czystą armaturę

Potrzebne preparaty na pewno masz już w łazience. Wykorzystaj pastę do zębów. Nanieś ją na kran i przetrzyj ściereczką, a będzie czysty jak łza.

Czytaj też: Sprytny i tani trik na wyczyszczenie klamki u drzwi. Sięgnij po produkt z kuchni

REKLAMA


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA