Już w niedzielę po południu zacznie się w Polsce superpełnia, zwana też Pełnią Zimnego Księżyca czy Pełnią Księżyca Długich Nocy. Warto więc będzie spojrzeć w niebo, by podziwiać jaśniejszy o około 16 procent oraz o około siedem procent większy niż zwykle srebrny glob.

Dlaczego tej nocy Księżyc będzie taki duży? Powód jest dość prosty: w jednym czasie zbiegną się pełnia oraz maksymalne zbliżenie Księżyca do naszej planety. Umożliwia to kształt orbity Księżyca, którym jest elipsa, a nie okrąg.

Najbliższy punkt tej elipsy, czyli perygeum znajduje się prawie o 50 tysięcy kilometrów bliżej Ziemi niż apogeum, czyli punkt najdalszy. Superksiężyc możemy oglądać, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawią się w jednej linii, a Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi.

W Polsce Księżyc znajdzie się w fazie pełni około godziny 16.47, a jego perygeum wystąpi w poniedziałek o godzinie 9.45. W niedzielę Księżyc zbliży się do Ziemi na odległość 357504 km od Ziemi. Ostatni raz tak blisko naszej planety był w październiku 2016 roku. Nadchodząca superpełnia jest więc na pewno warta obserwowania.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę