„Od kolejnej soboty będziemy mogli zdjąć już maseczki na zewnątrz”, napisał w sobotę na Twitterze Adam Niedzielski. „Średnia 7-dniowa nowych zakażeń spadła do ok 4 tys. przypadków – poniżej minimum między II a III falą, które wynosiło ok 5 tys. Wskaźnik nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców zmniejszył się do 11,4. Od kolejnej soboty będziemy mogli zdjąć już maseczki na zewnątrz”, dodał minister zdrowia.

Rządowe rozporządzenie w sprawie maseczek wchodzi w życie od następnej soboty, czyli od 15 maja. Na zewnątrz nie trzeba będzie już zakrywać nosa i ust, ale gdy nie uda się zachować wymaganego dystansu społecznego – 1,5 m odległości od drugiej osoby – maseczkę trzeba będzie nadal zakładać.

Zakrywanie nosa i ust nie przestanie obowiązywać w środkach transportu publicznego, jak również na terenie nieruchomości wspólnych, np. na klatkach schodowych, w windach czy w garażach podziemnych oraz w zakładach pracy.

Maseczki będą także obowiązkowe w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu i gastronomii, a ponadto na targowiskach i na poczcie, jak również w trakcie nabożeństw w kościołach.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę