granica żołnierz
fot. ilust. Twitter / @16Dywizja

Kryzys migracyjny na pograniczu polsko-białoruskim został już w dużej mierze zażegnany, ale – jak się okazuje – to nie koniec problemów. Mimo tego, że uchodźcy wręcz szturmowali granicę, aby dostać się do Polski, to nie nasz kraj był ich punktem docelowym. Większość chciała się dostać do Niemiec i części się to udało. Teraz Niemcy będą ich odsyłać, ale nie na Białoruś… tylko do Polski.

Statystyki przechwyceń nielegalnych imigrantów na granicy polsko-białoruskiej, które upublicznia regularnie Straż Graniczna dotyczą tylko tych osób, którym nie udało się niezauważenie sforsować granicy. Niektórzy migranci, o których nawet nie wiemy, mogli przeniknąć przez nasz kraj i dotrzeć do Niemiec – ktoś ich zwyczajnie przemycił. Spośród tych, którzy jednak zostali złapani, część złożyła wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce. Jednak długo tutaj nie zabawili i przy pierwszej okazji udali się właśnie do Niemiec. Teraz wyniknęły tego skutki.

Niemcy będą odsyłać uchodźców do Polski. „Złożyli wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce”

Jak podaje „Polsat News”, powołując się na komunika Straży Granicznej – Niemcy przekażą do Polski 43 cudzoziemców w tym tygodniu, a w przyszłym będzie ich jeszcze 16. „To osoby, które złożyły wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce, ale wyjechały do Niemiec” – uściśliła SG.

Większość z tych osób – jak podaje Straż Graniczna – to cudzoziemcy, którzy uczestniczyli w kryzysie granicznym na polsko-białoruskiej granicy i przeniknęli do naszego kraju nielegalnie. Potem złożyli w Polsce wnioski o ochronę międzynarodową. To oznacza oczywiście, że składając taki wniosek ochrona przysługuje im tylko w naszym kraju.

Na 59 osobach może się jednak nie skończyć. Straż Graniczna poinformowała, że w całej Europie zidentyfikowano 1500 takich osób. Oznacza to, iż sukcesywnie mogą oni napływać do naszego kraju.

To jednak skutki kryzysu, z którym polskie służby zmagały się kilka miesięcy temu. Do dzisiaj na polsko-białoruskiej granicy odnotowuje się jednak nielegalne przekroczenia dużych grup cudzoziemców spoza Europy. Według komunikatu Straży Granicznej, w środę z Białorusi próbowało przeniknąć na terytorium Polski 29 cudzoziemców. To obywatele Uzbekistanu i Kubańczycy. Zaporę na granicy próbowali sforsować przy pomocy drabin.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!