Niesamowite nagranie z kosmosu! Posłuchaj, jak śpiewają galaktyki! (WIDEO)

Naukowcy z NASA udostępnili kilka dni temu wyniki niezwykłego eksperymentu. W jego ramach został odczytany dźwięk z galaktyk i gwiazd pokazanych na zdjęciu wykonanym w sierpniu 2018 roku przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Fotografię – ze względu na uwiecznioną na niej ogromną ilość ciał niebieskich – nazwano „galaktyczną skrzynią ze skarbami”.

– Każdy widoczny punkcik galaktyki to dom dla niezliczonej liczby gwiazd –  charakteryzowali przesłane przez teleskop zdjęcie specjaliści z NASA.

W ramach eksperymentu fotografię przekształcono w niesamowitą kompozycję muzyczną. Dźwięków wszechświata na zapisach wideo normalnie nie słyszymy, ponieważ w przestrzeni kosmicznej nie ma cząsteczek powietrza, które pozwalają nam słuchać. Grupa badaczy stworzyła więc nagranie, na którym każdy element obrazu wydaje inny dźwięk. Naukowcy wyjaśnili, że gwiazdy i zwarte grupy galaktyk przekazują krótkie dźwięki, a galaktyki spiralne emitują dźwięki bardziej złożone i dłuższe.

Czytaj także:  W Indiach małpy ukradły próbki krwi chorych na koronawirusa. Na ludzi padł strach

– Czas płynie od lewej do prawej strony, a częstotliwość dźwięku zmienia się od dołu do góry, w zakresie od 30 do 1000 herców – objaśniali wyniki eksperymentu jego autorzy. – Pomimo że zdjęcie tworzy dźwięki, które na początku mogą wydać się dosyć dziwnie, to po kilkukrotnym przesłuchaniu i wsłuchaniu się w nie mogą sprawiać wrażenie intrygujących. Słychać to szczególnie w środku nagrania, kiedy dźwięk przepływa przez galaktykę RXC J0142.9+4438 – podkreślili.

Sonification of a Hubble Space Image

🎶 Strange music is created when the stars, compact galaxies and sprawling spiral galaxies in a deep space image are translated into different frequencies. 🔊 Watch and listen to a new visualization and sonification of a NASA's Hubble Space Telescope image: https://go.nasa.gov/2TrIrwH

Opublikowany przez NASA – National Aeronautics and Space Administration Wtorek, 5 marca 2019

Czytaj także:  Co można zrobić z obierkami ziemniaków lub skórką jabłka?

Komentarze