REKLAMA

Tak żegnali Andrzeja Dudę Ukraińcy we Lwowie
fot. Jakub Szymczuk | KPRP

W środę prezydent Andrzej Duda odwiedził Lwów, gdzie spotkał się z przywódcami Ukrainy i Litwy w formacie Trójkąta Lubelskiego. Gorąco polską głowę Państwa przywitał nie tylko Wołodymyr Zełeński, ale także mieszkańcy Lwowa. Do sieci trafiły niecodzienne zdjęcia i nagrania z bardzo emocjonalnego pożegnania polskiego prezydenta przez wiwatujących Ukraińców. Duda udał się wcześniej także na Cmentarz Orląt Lwowskich.

REKLAMA

Spotkania Wołodymyra Zełeńskiego i Andrzeja Dudy zdążyły już zasłynąć, jako niesłychanie emocjonalne. Gołym okiem widać, że prezydenci – oprócz oficjalnej relacji – darzą się także prywatną sympatią. W środę, we Lwowie wydarzyło się jednak coś, czego jeszcze nie widzieliśmy. Jak się okazuje, polski prezydent jest popularny także wśród samych mieszkańców Ukrainy. Tłum we Lwowie żegnał Dudę, co najmniej jak gwiazdę!

Do sieci trafiło nagranie oraz seria zdjęć, na którym widać Andrzeja Dudę, otoczonego przez tłum lokalnych mieszkańców, którzy żegnali wracającego do Polski prezydenta wiwatami. Niektórzy mieli nawet okazję uścisnąć dłoń polskiego przywódcy.

REKLAMA

Ukraińcy gorąco zareagowali na obecność Andrzeja Dudy we Lwowie. Prezydent odwiedził Cmentarz Orląt Lwowskich

Po powrocie do polski prezydent podkreślił, że wizyta we Lwowie miała wymiar nie tylko oficjalnego spotkania politycznego, czy też spotkania z mieszkańcami, ale także wymiar symboliczny. Andrzej Duda odwiedził m.in. Cmentarz Orląt Lwowskich.

„Na tym cmentarzu pogrzebani są obrońcy Rzeczypospolitej, obrońcy Lwowa przed sowiecką agresją, Orlęta Lwowskie. Tam razem oddaliśmy hołd poległym polskim żołnierzom, oddaliśmy także hołd żołnierzom ukraińskim, którzy zginęli w obronie Ukrainy od 2014 roku i tym którzy także i wcześniej, ramię w ramię z polskimi żołnierzami, bronili Rzeczpospolitej” – powiedział Andrzej Duda, cytowany przez „Fakt”.

REKLAMA

„Wiemy, jak często trudne są relacje pomiędzy naszymi narodami, to wszystko, co dzieje się w ostatnim czasie, to wielkie serce, które Polacy dali i dają, oferując wsparcie naszym ukraińskim sąsiadom, (…) są wzmocnione jeszcze takimi gestami przyjaźni, odwołania do wspólnej tradycji i wspólnych elementów historii – elementów braterstwa i wzajemnego zrozumienia” – dodał.

REKLAMA