Nietypowe zjawisko w Europie. Na plażę wyrzuciło rekina

Rekin
Fot. British Big Game Fishing Facebook

Rekiny w Europie to bardzo rzadkie zjawisko, które naprawdę należy określić mianem niecodziennego. Nie jest to jednak wykluczone, o czym przekonali się mieszkańcy brytyjskiego Hampshire.

REKLAMA

W brytyjskich wodach najczęściej można spotkać żarłacze śledziowe, alopiasy czy ostronosy. Tymczasem na popularną wśród plażowiczów plażę w Hampshire nad cieśniną Solent wyrzuciło niemal 2-metrowego żarłacza białego.

– Przypłynął na płyciznę, żeby się pożywić i nie mógł wrócić na głębinę – stwierdził jeden z komentujących zdjęcia na profilu British Big Game Fishing na Facebooku, argumentując powody obecności rekina.

REKLAMA

Szacuje się, że w wodach Wielkiej Brytanii żyje około 40 różnych gatunków rekinów, ale dotychczas było mało prawdopodobne, aby akurat ten gatunek żarłacza pojawił się na plażach tego kraju. Ciągłe ocieplenie klimatu zwiększa jednak na to szanse.

– W wyniku zmian klimatu obserwujemy zmiany w umiejscowieniu ich siedlisk. Niektóre gatunki rekinów przemieszczają się nieco na północ, aby dostać się do chłodniejszych wód – tłumaczył w rozmowie z LADbible dr Harley Newton, główny weterynarz Ocearch.