Skarby
Fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Facebook

Do nietypowego odkrycia doszło w Zielonej Górze. Lubuski Konserwator Zabytków poinformował, że w czasie budowy kąpieliska znaleziono „skrzynię skarbów”, w której znajdowały się monety, porcelana i szereg innych cennych przedmiotów.

Jak podał Lubuski Konserwatorów Zabytków, na nietypowe znalezisko natrafiono przy okazji budowy kąpieliska przy ulicy Botanicznej. Zgłoszenie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków napłynęło we wtorek 7 lutego.

Iwona Lewandowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przekazała, że w metalowej „skrzyni skarbów” znajdowały się wyroby z porcelany, biżuteria, szklane fiolki i pojemniki. Ponadto znajdowało się tam pudełko z widocznym napisem SEDOBROL, zawierające w środku prawdopodobnie wyciąg z korzenia lubczyku w tabletkach.

– W skrzyni zdeponowano także dokumenty lub gazety, prawdopodobne, że również zdjęcia, lecz na etapie wstępnego rozpoznania nie dało się ich zidentyfikować, ze względu na destrukcyjny stan zachowania – czytamy na Facebooku.

W miejscu znalezienia skrzyni, podczas oględzin nie zaobserwowano żadnych reliktów obiektów murowanych oraz innych przedmiotów o wartości kulturowej. Skrzynia została zabezpieczona, a następnie przekazana zostanie do muzeum.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę