Fot.Facebook.com/TelewizjaTVTrwam

Biznesmen z boskiego nadania, czy może cwany lis w sutannie? Co by o nim nie mówić, ojciec Tadeusz Rydzyk z pewnością jest jedną z najbardziej znanych osób w naszym kraju. Toruński redemptorysta obchodzi w sobotę 31. rocznicę powstania Radia Maryja. To jednak nie jedyne jego przedsięwzięcie. Rydzyk jest także właścicielem telewizji religijnej oraz szkoły wyższej! Większość to doskonale wie, ale jak niesławny duchowny doczłapał się na szczyty sacrum i profanum? Poznajcie historię o. Tadeusza Rydzyka!

Ojciec Tadeusz ma już 77 lat! Przyszedł na świat 3 maja 1945 roku, a potem wychowywał się w Olkuszu. Jak dowiedział się „Super Express” – swoje słynne już nazwisko odziedziczył po zmarłym w 1941 roku mężu swojej matki – Stanisławy Rydzyk, z domu Piątek. Zaraz po szkole młody Tadeusz zaczął uczęszczać do Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie, a na ATK w Warszawie studiował Teologię.

Swoją duchową przygodę na dobre rozpoczął w 1971 roku, kiedy przyjął święcenia – w tym samym roku został księdzem. Jego dalsza kariera związana była z posadą katechety – najpierw w Toruniu a potem w Krakowie. Po tym epizodzie Rydzyk dużo podróżował. W latach 80. odwiedził m.in. Włochy i Republikę Federalną Niemiec. W Niemczech pracował w żeńskim klasztorze, pełniąc tam funkcję kapelana – donosi „SE”.

Dzieje najsłynniejszego ojca z Torunia. Jak wyglądała kariera Tadeusza Rydzyka?

To tam zapoznał się z tym, co miał robić przez resztę życia. W diecezji Augsburskiej nawiązał kontakt z lokalnym radiem „Maria”. Wówczas zainteresował się tematyką mediów. Jak już dzisiaj wiemy, doświadczenia z Niemiec dały redemptoryście inspirację nawet w kwestii nazwy jego przyszłej rozgłośni.

Do Polski wrócił w 1991 roku. Osiadł w Toruniu, gdzie wkrótce założyła „Radio Maryja”. Była to pierwsza katolicka rozgłośnia radiowa, nadając na ogromny zasięg. Jak podają „Wirtualne Media” – Jarosław Kaczyński miał wspominać przed laty, że stacja Rydzyka miała anteny nawet na Uralu!

Później było już „z górki”. Rydzyk założył gazetę „Nasz Dziennik” a potem telewizję „TRWAM”. Postawił także dwie kuźnie kadr – wyższą szkołę medialną oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Jak dowiedział się „SE” – zupełnie nieznanym faktem z życia sławnego Torunianina jest to, iż kiedy był jeszcze młodym zakonnikiem prowadził młodzieżowy zespół muzyczny, którego członkiem był… Jerzy Wenderlich, polityk związany z lewicą. „Ojciec Tadeusz Rydzyk był moim pierwszym menagerem” – wspominał kiedyś.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę