Niezwykły sposób na wykorzystanie żółtek. Będziesz zaskoczony!

sposób na wykorzystanie żółtek

Chcesz zrobić bezę, a jednocześnie nie marnować żółtek? Można zrobić z nich na przykład tradycyjny kogel-mogel czy faworki. Ale co, gdy nie mamy ochoty na nic słodkiego? Mało kto wie, że jest jeszcze inny, niezwykły sposób na wykorzystanie żółtek w kuchni. Będziesz nim zaskoczony! Sprawdź i wypróbuj!

Kurze żółtka są pełne korzystnych właściwości odżywczych dla naszego organizmu. Całe jajka wykorzystywane są do ciast, panierek i dań obiadowych. Jednak żółtka mają w sobie więcej możliwości, niż mogłoby nam się wydawać. A mianowicie, chodzi tutaj o ich ususzenie.

   

Okazuje się, że specjalne zakonserwowanie żółtek w mieszance z soli oraz cukru sprawia, że ich konsystencja ulega zmianie, a efektem tego jest to, że są podobne do dojrzałego sera. To świetna alternatywa dla parmezanu.

Konserwowanie sprawia, że żółtko ma bardziej intensywny smak, który z pewnością przypadnie do gustu smakoszom jajek na miękko. Można użyć ich do posypania steków, zapewnią im oryginalny i niezwykły smak.

   

Suszenie – sposób na wykorzystanie żółtek w kuchni

sposób na wykorzystanie żółtek

Według historyków kulinarnych z portalu chowhound.com, pierwsze pogłoski o takim sposobie konserwowania jajek wywodzą się z zapisków chińskich, które są datowane na V wiek. To zastosowanie miało na celu wydłużenie terminu przydatności.

Jak wysuszyć żółtka? Wbrew pozorom proces ten nie jest bardzo skomplikowany. Jednak wymaga od nas cierpliwości i poświęcenia czasu. Suszenie żółtek powinno trwać przez ponad tydzień.

Co trzeba zrobić? Wystarczy, że umieścisz je w mieszance z soli i cukru. Nic więcej nie musisz robić!


Oto przepis, jak zakonserwować żółtka!


Oto przepis, jak zakonserwować żółtka.

Składniki:

» 10 żółtek jaj kurzych

» 1 kg soli

» 1 kg cukru

» płaskie, głębokie naczynie

   

Przygotowanie:

Najpierw wsyp do miski cukier i sól, a następnie wymieszaj. Bardzo istotne jest to, by mieszankę dokładnie wymieszać. Potem rozsyp na blaszce połowę cukru i soli, a następnie zrób w nich łyżką 10 wgłębień, podobnych do wielkości żółtek. Musza mieć kontakt z solą i cukrem na całej powierzchni.

W każdym wgłębieniu ułóż po jednym żółtku, a następnie zasyp je drugą połową mieszanki. Zakryj naczynie folią spożywczą oraz umieść w lodówce na 8 dni. Po tym czasie wystarczy, że odkopiesz żółtka, usuniesz z nich nadmiar mieszanki i wstawisz do piekarnika z ustawioną najmniejszą temperaturą. Grzej je do czasu, aż powierzchnia żółtka nie będzie uginać się pod naciskiem.

Takie żółtka możesz wykorzystać do makaronu, sałatek czy past śniadaniowych.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News