Grudnik to roślina symbolizująca święta Bożego Narodzenia. Ma urocze pąki kwiatowe, które nadają charakteru każdemu pomieszczeniu. Czasami decydujemy się na zakup okazu, bo jest on wprost obłożony pączkami kwiatów, co nas bardzo cieszy. Niestety po kilku dniach po przeniesieniu zygokaktusa do domu pąki zaczynają oblatywać. Co odpowiada za taki stan rzeczy i jak temu zaradzić? Optymalne warunki domowe odgrywają tutaj priorytetową rolę. Gdy grudnik słabnie, uratujesz go jednym sposobem.
Gdzie postawić zygokaktusa?
Jeśli chcesz, by roślina długo kwitła, umieść ją na dobrym stanowisku. Najlepsze będzie półcieniste albo takie z rozproszonym światłem.
Stawiając grudnika w pełnym świetle słonecznym, możesz być pewny, że zgubi on pąki. Prawidłowa temperatura dla kaktusa Bożonarodzeniowego – zimą powinna wynosić maksymalnie 10°C, a latem około 20°C.
Gdy na roślinie zauważysz pierwsze kwiaty, to na razie nie przenoś jej w inne miejsce. Wówczas sadzonka staje się niezwykle wrażliwa i nawet nikłe zmiany nie wpływają na nią dobrze – zazwyczaj skutkują oblatywaniem pąków.
Jak wygląda uprawa grudnika?
W czasie kwitnienia roślinę podlewaj z umiarem. Specjaliści zalecają też, aby podawać jej umiejętnie dobrane odżywki w formie płynnej – co 14 dni, ale trzeba z nich zrezygnować na okres spoczynku szlumbergery. Każdy posiadacz tego okazu chciałby wiedzieć, w czym tkwi tajemnica jego bujnego wyglądu. Wystarczy zapewnić mu 2 fazy odpoczynku w jednym roku. O pierwszej należy pamiętać w sierpniu (trwa do października), a o kolejnej pomiędzy lutym i marcem, a więc od razu, gdy roślina przekwitnie.
Wtedy musisz przetransportować kaktusa Bożonarodzeniowego do zimnego lokalu, zupełnie zrezygnować z dokarmiania i ograniczyć nawadnianie. Jeśli uwzględnisz te wskazówki, to szlumbergera znów obrodzi pięknymi kwiatami.
Czytaj też: Zrób to z fikusem benjamina, a przestanie gubić liście. Ekstra patent