W Wielkiej Brytanii ruszają testy, czyli badania kliniczne szczepionki przeciwko COVID-19 stosowanej nie dożylnie, ale w postaci wziewnej, czyli podobnie jak leki na astmę. Testy będą prowadzić specjaliści Oxford University oraz Imperial College Londyn na 30 ochotnikach.

Jak informuje redakcja wgospodarce.pl w nowym preparacie wdychanym doustnie wykorzystano tę samą szczepionkę, która od wielu miesięcy badana jest na całym świecie i podawana domięśniowo.

Dlaczego akurat postać wziewna? Specjaliści brytyjscy twierdzą, że chcą sprawdzić, która droga podawania szczepionki może okazać się najbardziej korzystna: domięśniowo czy jednak drogą wziewną. W postaci wziewnej od wielu lat stosowane są leki na astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Są one wdychane doustnie.

Specjaliści liczą oni na to, że wdychanie preparatu lepiej będzie chronić przed koronawirusem SARS-CoV-2, który przedostaje się do płuc, właśnie poprzez górne drogi oddechowe. Co ciekawe, badania przeprowadzone do tej pory, wykazały, że preparat podawany w postaci wziewnej wymaga użycia mniejszej dawki, niż ta sama szczepionka stosowana domięśniowo.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę