Od przyszłego roku będzie obowiązywało nowe szczepienie w kalendarzu szczepień. Jakie? Szczepienie na rotawirusy, które należą do czynników najczęściej wywołujących biegunki zakaźne u niemowląt i małych dzieci od 4. do 24. miesiąca życia.

Jak informuje redakcja Dziennik Gazeta Prawna, dzieci pomiędzy 6. a 24. tygodniem życia urodzone po 31 grudnia 2020 r. mają być objęte szczepieniem przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy. Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia z 18 sierpnia 2011 r. (Dz.U. poz. 753 ze zm.), który trafił w tym tygodniu do konsultacji.

Skąd taki pomysł? Jest to realizacja postulatu pojawiającego się już od wielu lat. Już w 2007 r. szczepienie na rotawirusy było zalecane, ale nie obowiązkowe. Na początku tego roku zostało zarekomendowane przez Zespół do spraw Szczepień Ochronnych przy ministrze zdrowia.

Szczepienia zapewniają spadek liczby hospitalizacji nawet o 94 proc. i zmniejszenie częstości występowania biegunek rotawirusowych w całej populacji, również u osób nieszczepionych, o 74 proc.

Autorzy pomysłu szacują, że wprowadzenie szczepień, którymi zostanie objęte co najmniej 86 proc. populacji, tylko w grupie dzieci do 6. roku życia da oszczędności rzędu ponad 60 mln zł rocznie. Natomiast koszt rozszerzenia kalendarza w przyszłym roku wyliczono na przeszło 131 mln zł.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę