Od poniedziałku niezaszczepione włoskie dzieci nie będą miały prawa wstępu do żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych w tym kraju. Te, które już do nich chodzą, zostaną usunięte z placówek. Rodziców lub opiekunów, którzy nie dopełnili obowiązku zaszczepienia dzieci, czekają kary finansowe. W przypadku uczniów szkół podstawowych będzie to kwota do 500 euro.

Obowiązkowe szczepienia – przeciwko polio, błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu b, krztuścowi, odrze, różyczce, śwince, ospie i bakterii haemophilus influenzae typ b. – zostały wprowadzone na mocy ustawy z 2017 roku przez poprzedni rząd Paolo Gentiloniego.

Po okresie przejściowym, w którym do przyjęcia do żłobka czy przedszkola wystarczało oświadczenie rodziców o zaszczepieniu dzieci, od poniedziałku będzie obowiązywał bezwzględny nakaz przedstawienia zaświadczeń lekarskich.

Według ekspertów obecnie wskaźnik szczepień we Włoszech wynosi 95 proc. Ich znaczny wzrost nastąpił podczas niedawnego lawinowego wzrostu zachorowań na odrę.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę