Sondaż Estymator sierpień 2023
fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki | CC BY 2.0

Pojawił się najnowszy sondaż! W najświeższym badaniu opinii wyborców nieznacznie zyskuje Koalicja Obywatelska. Cały czas daleko jej jednak do Prawa i Sprawiedliwości, które pozostaje pierwszym wyborem Polaków. Na trzecim miejscu silnie usadowiła się Konfederacja, umacniająca swoją pozycję trzeciej siły. Do sejmu dostałyby się jeszcze Trzecia Droga i Lewica.

W najnowszym sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl prowadzi Prawo i Sprawiedliwość wspólnie z pomniejszymi partiami, wchodzącymi w skład tzw. Zjednoczonej Prawicy. Ugrupowanie rządzące może liczyć na 34,3 proc. głosów wyborców. Poparcie nie zmieniło się w stosunku do ostatniego sondażu.

Na drugim miejscu niezmiennie znalazła się Koalicja Obywatelska. W stosunku do poprzedniego badania KO odnotowało nieznaczny wzrost poparcia na poziomie 0,3 proc. Oddanie głosu na partię zadeklarowało 28,6 proc. ankietowanych, co daje PiS-owi przewagę na poziomie niemal 6 pkt. proc.

Nowy sondaż! PiS z przewagą nad KO. Konfederacja nadal trzecią siłą polityczną w Polsce

Na podium znalazła się jeszcze Konfederacja. Koalicja wolnościowców (Nowa Nadzieja) i narodowców (Ruch Narodowy) utrzymuje się na pozycji trzeciej siły politycznej. Głos na Konfederację planuje oddać 14,9 proc. ankietowanych. We wcześniejszym sondażu Estymatora Konfederaci odnotowali większe poparcie – w stosunku do ostatniego badania utracili 0,5 pkt. proc.

Na dość bezpiecznym poziomie balansuje Trzecia Droga (PSL i Polska 2050), którą popiera 10,8 proc. respondentów. W stosunku do ostatniego sondażu koalicja partii Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni straciła 0,4 proc. poparcia. 10,8 proc. to dość bezpieczny pułap, jednak jeśli Trzecia Droga zamierza wejść do Sejmu, będzie musiała utrzymać notowania na dość wysokim poziomie. Dla komitetów koalicyjnych przewidziany jest bowiem wyższy próg – minimum 8 proc. poparcia, aby dostać się do Sejmu.

Do niższej izby polskiego parlamentu dostałaby się jeszcze Lewica z wynikiem 9 proc. W stosunku do ostatniego badania tej samej pracowni, Lewica odnotowała wzrost poparcia o 0,5 pkt. proc. Opcję „inni” wybrało 2,4 proc. respondentów.

Mandaty na podstawie sondażu:

Zjednoczona Prawica – 188 mandatów

Koalicja Obywatelska – 137 mandatów

Konfederacja – 63 mandaty

Trzecia Droga – 43 mandaty

Nowa Lewica – 24 mandatów

Opozycja razem (bez Konfederacji) – 208 mandatów

Opozycja z Konfederacją – 271 mandatów

PiS z Konfederacją – 251 mandatów

Większość => 231 mandatów

Sondaż wykonano w dniach 10-11 sierpnia 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1017 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!