Sejm
Fot. Sejm.gov.pl

Wybory już tuż, tuż! Do elekcji, która wyłoni nowy skład obu izb polskiego parlamentu został już nieco ponad miesiąc. Im bliżej wyborów, tym walka pomiędzy ugrupowaniami politycznymi staje się coraz bardziej zacięta. W ostatnich dniach poznaliśmy „100 konkretów”, które KO proponuje swoim wyborcom. Obietnicami zarzucali Polaków również PiS, Lewica i Trzecia Droga. Wielkimi krokami zbliża się także konwencja Konfederacji w katowickim Spodku. Do 15 października jeszcze wiele może się zmienić, ale ostatnie sondaże przed wyborami będą kluczowe. Poznaliśmy wyniki kolejnego z nich!

„Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?” – takie pytanie zadała respondentom pracownia Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl. Sondaż przeprowadzono metodą CATI na 1075 dorosłych obywatelach Polski w dniach 8-9 września. Uwzględniono tylko osoby zdecydowane.

Najnowszy sondaż. PiS ucieka Koalicji Obywatelskiej. Konfederacja wciąż decydującą siłą w przyszłym Sejmie

Najwięcej badanych wciąż chce zagłosować na obecnie rządzącą Zjednoczoną Prawicę (37,6 proc.). W porównaniu z poprzednim badaniem PiS i koalicjanci zyskują 1,7 pkt. proc. Rośnie także przewaga nad partią, która zajmuje drugą lokatę – na Koalicję Obywatelską chce zagłosować 29,1 proc. respondentów. To o 1,1 pkt. proc. mniej, niż w poprzednim badaniu Estymatora. Traci również Konfederacja, której zaufało o 1,5 pkt. proc. wyborców mniej. Sojusz narodowców i wolnościowców wciąż może liczyć jednak na dwucyfrowy wynik (11,2 proc.), które gwarantuje Konfederacji pozycję trzeciej siły sejmowej, bez której poparcia ciężko będzie utworzyć nowy rząd.

Na dalszych miejscach znalazły się Trzecia Droga, Lewica oraz nowe ugrupowanie – Bezpartyjni Samorządowcy. Na koalicję Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego chce zagłosować 9,8 proc. badanych. Hołownia i Ludowcy również tracą – w stosunku do poprzedniego badania chce na nich głosować 0,6 pkt. proc. mniej respondentów. Nieznacznie zyskuje Lewica (wzrost o 0,2 pkt. proc.), na którą głos deklaruje 8,9 proc. ankietowanych. W sondażu po raz pierwszy pojawiają się również Bezpartyjni Samorządowcy. Nowe ugrupowanie może liczyć na 3,1 proc. poparcia.

Podział mandatów w nowym Sejmie według wyników sondażu

Jeżeli wyniki sondażu Estymatora odzwierciedlałyby poparcie dla partii politycznych w wyborach 15 października, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. PiS nie mógłby jednak samodzielnie utworzyć rządu.

PiS – 205 mandatów

KO – 143 mandatów

Konfederacja – 47 mandatów

Trzecia Droga – 36 mandatów

Lewica – 28 mandatów

Mniejszość Niemiecka – 1 mandat

Bezpartyjni Samorządowcy nie przekroczyliby progu wyborczego. Opozycja (bez głosów Konfederacji) nie byłaby w stanie stworzyć większościowego rządu, podobnie jak PiS. Zjednoczona Prawica i opozycja musiałyby negocjować z Konfederacją albo zawrzeć koalicję ponad prawicowym języczkiem u wagi.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę