ShareInfo.plPoradyObierki z ziemniaków pomogły mi zwalczyć plagę szkodników w ogrodzie

Obierki z ziemniaków pomogły mi zwalczyć plagę szkodników w ogrodzie

obierki z ziemniaków
fot. screen Youtube / KartoffelGenuss

Ziemniaki, zarówno te ze sklepu, jak i zebrane z własnego pola, przeważnie obieramy przed gotowaniem, pieczeniem czy ścieraniem na tarce. Skórki uznajemy za niepotrzebne i odruchowo wywalamy je na śmietnik. To błąd. Odpad może się jeszcze przydać, np. w ogrodzie. Pomoże pozbyć się łakomych szkodników oraz zwiększyć plony warzyw i owoców.

REKLAMA

Obierki z ziemniaków zawierają fosfor, potas i magnez, które polepszają urodzaj. Zrobisz z nich tanią, ekologiczną odżywkę, a nawet pułapkę na szkodniki

Z obierek ziemniaków stworzysz zasadzkę na roślinożernych intruzów, jakimi są ślimaki. Te w ciągu jednej nocy potrafią zniszczyć sałatę, rzodkiewki czy inne rośliny na grządkach, o które dbałeś przez ostatnie tygodnie. Skórki z kartofli połącz z innymi naturalnymi odpadkami pochodzenia roślinnego (np. skórkami marchewki, owoców) i połóż w zacienionym stanowisku na działce. Ślimaki popełzną właśnie tam i gdy uzbiera się ich spora gromadka, będziesz mógł je sprzątnąć i wynieść z dala od swoich upraw. Ślimaki powszechnie uznaje się za szkodniki, lecz są ważną częścią ekosystemu i warto je wypuścić na wolność.

Inny pomysł na zastosowanie obierek z ziemniaków w ogrodzie

Obierz kartofle, skórki przełóż do naczynia i zalej gorącą wodą (500 g odpadku – 5 l wody). Ostudź, odcedź i podlewaj swoje uprawy w ogrodzie co miesiąc.

Nawóz możesz podarować głównie warzywom korzeniowym, tj. buraki ćwikłowe czy marchewka. Krzaczki truskawek czy malin też będą wdzięczne za takie wzmocnienie.

REKLAMA

Jednak nie wszystkie gatunki będą zadowolone z nawożenia ich obierkami ziemniaczanymi. Odżywką z nich nie dokarmiaj roślin, które lubią kwaśną glebę – np. rododendronów.

Czytaj też: Genialny patent na zastosowanie obierek z ogórka

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
REKLAMA