obierki z ogórka
fot. screen Youtube / totikky tikky

Domowe porządki wykonywane są często z zastosowaniem octu, który znakomicie radzi sobie zarówno z nieczystościami, jak i przypieczonym brudem, lecz jego woń przez długi czas krąży w powietrzu. Jeśli chcesz tego uniknąć, zamiast zwykłego octu użyj octu z obierek ogórka, który ma łagodniejszy aromat. Jego przygotowanie jest bardzo łatwe, ale z drugiej strony wymaga cierpliwości. Gdy po obraniu ogórków zostaje ci sporo obierek – absolutnie ich nie wyrzucaj. Zrób domowy ocet – będzie to skuteczny środek czyszczący.

Domowy ocet z obierek po ogórkach – przepis

Składniki:
4 szklanki czystej wody
obierki z 3 dużych ogórków szklarniowych
4 łyżki cukru

Wykonanie:
Starannie płuczemy gotowe obierki pod bieżącą wodą (nawet najmniejsze zanieczyszczenia mogą ujemnie wpłynąć na proces fermentacji). Później osuszamy je ręcznikiem papierowym. Czyścimy i wyparzamy duży słoik. Wodę (4 szklanki) wlewamy do garnka, dodajemy do niej cukier i czekamy, aż wszystko zacznie wrzeć. Gdy cukier się rozpuści, odstawiamy wodę, aby całkowicie wystygła. Potem zalewamy nią obierki z ogórków (muszą być w pełni przykryte), dociskamy je niewielkim spodkiem, zakrywamy naczynie ściereczką i stawiamy w ciemnym, chłodnym miejscu.

Codziennie mieszamy obierki za pomocą czystej drewnianej łyżki. Po upływie mniej więcej 3 tygodni przelewamy zawartość przez sito bezpośrednio do wyparzonej szklanej butelki. Taki domowy ocet doskonale nadaje się do sprzątania w domu nawet najtrwalszych zabrudzeń i równocześnie pozwala uniknąć nieprzyjemnej woni, jaką ma zwykły ocet ze sklepu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę