Zarażenie wirusem HIV jest bardzo często trudne do wychwycenia. Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że złapało HIV – podaje redakcja Women’s Health.
HIV to ludzki wirus niedoboru odporności. Obecnie nie ma na niego szczepionki, ale istnieją lekarstwa, które potrafią utrzymać go w ryzach, tzn nie pozwalają mu się namnażać powyżej poziomu, za którym zakażenie przemienia się w AIDS, czyli śmiertelną chorobę. Ludzie zarażają się wirusem HIV przez kontakt z wydzielinami – krwią, nasieniem, wydzieliną pochwy oraz mlekiem matki. Pot i ślina nie przenoszą wirusa.
Miałeś niedawno do czynienia z przypadkowym kontaktem seksualnym bez zabezpieczenia? Obserwuj się uważnie, zwracając szczególnie uwagę na te objawy.
Gorączka i dreszcze
„Podwyższona temperatura, nieprzekraczająca zwykle 38,5 stopnia Celsjusza i dreszcze to jeden z najczęściej występujących objawów zakażenia HIV. „Podnosząc temperaturę Twoje ciało stara się zwalczyć obce organizmy, które wtargnęły do jego wnętrza – wyjaśnia dr Michael Horberg, szef zespołu zajmującego się HIV/AIDS we wspólnym projekcie Johns Hopkins i Kaiser Permemente. Niestety, w przypadku wirusa HIV gorączka jest nieskuteczna”.
Podniesienie temperatury ciała pomaga pokonać niektóre słabsze wirusy, np wirusy grypy. Niestety w przypadku HIV ta metoda nie działa. Niewysoka gorączka zazwyczaj trwa tydzień, dwa, chociaż bywa, że zaledwie jeden dzień. Jeśli więc zauważysz u siebie podwyższoną temperaturę po jakimś ryzykownym zachowaniu, koniecznie zrób sobie test na HIV – mówi dr Horberg.
Nocne poty
Jeśli w upalną noc budzisz się mokra od potu, to jest to normalne. Ale jeśli w sypialni panuje przyjemny chłodek, a Ty i tak codziennie musisz suszyć prześcieradło i poszewkę, to już normalne nie jest. Jedną z przyczyn może być właśnie HIV. Jedną z wielu. Przepocona pidżama może być też oznaką menopauzy, mononukleozy, niektórych nowotworów, oraz – oczywiście – grypy lub przeziębienia. Jeśli więc kilka dni z rzędu budzisz się zlana potem, lepiej idź do lekarza – radzi dr Horberg.
Wysypka
„To nie są pojedyncze ledwo widoczne kropki, tylko równomierne zaczerwienienie całych obszarów. Przypomina to reakcję alergiczną na leki” – informuje dr Horberg.
Inne objawy zakażenia wirusem HIV to: ból gardła, powiększone węzły chłonne, grzybice, afty, utrata wagi, wszystko Cię boli i jesteś senny.
Jeśli, któryś z objawów dotyczy Ciebie, nie wpadaj od razu w panikę. Zazwyczaj może być to jakaś błahostka, lecz dla pewności nie zaszkodzi zrobić testu na obecność wirusa HIV w organizmie.
Bezpłatne i anonimowe badania można zrobić w większości miast. Adresy Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych znajdziesz na stronie internetowej Krajowego Centrum ds AIDS
Ważne! Aby wynik testu był wiarygodny, od ryzykownego zajścia musi upłynąć 12 tygodni – to tzw okienko serologiczne. Wcześniej nie ma potrzeby i sensu się badać.