Skrzydłokwiat to popularna roślina doniczkowa. Właściwie zadbana, co pewien czas wykształca śliczne, białe kwiaty. Co zrobić, gdy okaz nie kwitnie? Poznaj prawdopodobną przyczynę i dowiedz się jak temu zaradzić.
Jak pielęgnować skrzydłokwiat?
Roślinę warto postawić w miejscu, gdzie dociera duża ilość słońca. Ale należy unikać ostrych promieni słonecznych, ponieważ mogą one zniszczyć jej wrażliwe liście. Ponadto nie ma szans, że skrzydłokwiat zakwitnie w cieniu.
Kolejną, istotną sprawą jest gleba. Powinna być żyzna, luźna, próchnicza i wilgotna. Dobrze, aby miała domieszkę torfu lub piasku. Gleba uniwersalna się nie nadaje, bo jest za ciężka, a w rezultacie może osłabić stan sadzonki. Duże znaczenie ma także prawidłowe podlewanie. Ten gatunek rośliny lubi wilgoć. W sezonie wiosenno-letnim należy nawadniać ją co 2-3 dni, a jesienią i zimą 2 razy w tygodniu. Najlepiej sprawdzi się deszczówka albo przegotowana, odstana woda. Rośliny lepiej nie przelewać, bo tego nie znosi.
Co zrobić, gdy skrzydłokwiat nie kwitnie? Mamy na to sposób
Wysoki skrzydłokwiat, który ma wielkie liście i urokliwe, białe pąki to marzenie każdego posiadacza tej rośliny. Na szczęście pragnienie można urzeczywistnić, wystarczy zapewnić sadzonce optymalne warunki rozwoju. Kluczowy jest tu dobry nawóz. Możesz udać się po niego do sklepu ogrodniczego lub zrobić go własnoręcznie, w domu. Przyda Ci się tylko jeden składnik – kwasek cytrynowy lub cytryna. Łyżeczkę kwasku bądź soku z owocu dodaj do wody, a potem podlej nią swój okaz.
Trik stosuj podczas każdego podlewania, a w po upływie 2 miesięcy dostrzeżesz już nowe, białe kwiaty. Pamiętaj też o pielęgnacji liści: raz na 7 dni przetrzyj je wacikiem kosmetycznym zwilżonym w wodzie z odrobiną soku z cytryny. Dzięki temu liście nabiorą blasku i dodatkowo zostaną odetkane w nich pory, których rolą jest filtrowanie powietrza.
Czytaj też: Patent na piękny filodendron prosto z kuchni. Nawóz za grosze postawi go na nogi