REKLAMA
ShareInfo.plPoradyOdkryłam świetny nawóz do paprotki. Roślina rośnie jak grzyby po deszczu

Odkryłam świetny nawóz do paprotki. Roślina rośnie jak grzyby po deszczu

paprotki
fot. screen Youtube / Sheffield Made Plants

Jednym z najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych, który często ozdabia nasze domy czy biura, jest paprotka. Nie tylko nadaje pomieszczeniom charakteru, ale i eliminuje unoszące się w powietrzu toksyny. Często z uwagi na błędy w uprawie kondycja rośliny się pogarsza. Jak ją odratować? Domowy nawóz powinien szybko sprowadzić paproć na dobrą drogę.

REKLAMA

Paproć marnieje i zatrzymała się w rozwoju. Oto przyczyny

Gatunek jest dosyć kapryśny i nawet drobna pomyłka w uprawie może skutkować tym, że zdrowy kwiat zacznie błyskawicznie słabnąć. Toteż w jego uprawie kluczowe jest zapewnienie dobrej gleby, właściwego stanowiska oraz wilgotności powietrza.

Prawdopodobnie z tych przyczyn paprotka marnieje:

Zbyt suche powietrze
W pokoju, w którym żyje kwiat, powinna panować duża wilgotność powietrza (od 60 do 80%).

Złe stanowisko
Najlepsze dla paprotki będzie stanowisko półcieniste.

REKLAMA

Przelewanie lub niewystarczające nawadnianie
Roślinie nie służy przesuszona gleba. Aby prawidłowo rosła, podłoże w doniczce musi być delikatnie wilgotne. Przelewanie jest równie niebezpieczne. Skutkuje wystąpieniem brunatnych przebarwień na liściach.

Przeciągi
Paproć nie lubi chłodu ani przeciągów, więc nie należy jej stawiać blisko nieszczelnych okien.

Nawadnianie twardą wodą
Paproci nie należy podlewać wodą z kranu, bo jest za twarda i ma w sobie sporo węglanu wapnia. Jeśli kwiat będzie podlewany wodą wodociągową, to końcówki jego liści zaczną zasychać. Zawsze podlewaj paprotkę odstaną lub ewentualnie przefiltrowaną kranówką.

REKLAMA

Czym dokarmiać paprotkę? Ten nawóz działa na nią jak doping

Paprotka zacznie rosnąć w ekspresowym tempie i zwiąże nowe listki, o ile cyklicznie będziesz podawać jej jeden nawóz. Sięgania po gotowe odżywki ze sklepu wcale nie będzie konieczne. Genialną metodą na ożywienie rośliny jest użycie nawozu bazującego na moczniku. Zaopatruje on sadzonkę w azot, czyli główny budulec, który poprawia wzrost. Mocznik kupisz w niemal każdym sklepie ogrodniczym, w formie jasnych granulek.

Instrukcja przygotowania nawozu do paprotki jest bardzo prosta. W 1 litrze wody rozpuść łyżkę mocznika i to wszystko. Specyfikiem podlewaj roślinkę raz na 2 miesiące, a na pewno będzie rosła jak szalona. Ponadto odżywka polepszy wygląd całej sadzonki – listki nabiorą blasku i wyostrzy się ich barwa.

Czytaj też: Wrzuciłam do doniczki 1 produkt. Storczyk od razu zaczął kwitnąć

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA