W rejonie Sakkary, na południe od Kairu, egipscy archeolodzy znaleźli nekropolię – depozyt 27 drewnianych sarkofagów na głębokości 11 metrów. Sarkofagi były zapieczętowane, a dekoracje na nich były dobrze zachowane.
W połowie września egipscy archeolodzy znaleźli 13 sarkofagów, pochowanych w nowo odkrytej studni, a kilka dni później odnaleźli kolejnych 14. Znaleziska wykonane są z drewna oraz nadal posiadają dekoracje malowane w odcieniach brązu i błękitu, a także napisy hieroglificzne. Nekropolia mieści się na głębokości 11 metrów pod ziemią, co zmusiło badaczy do dostępu do niej przez studnię.
Według BBC, egipskie Ministerstwao Turystyki i Starożytności twierdzi, iż „wstępne badania wskazują, że urny wyborcze są całkowicie zapieczętowane, nie były otwierane, odkąd zostały zakopane”.
Sakkara to stanowisko archeologiczne, położone 30 kilometrów na południe od Kairu i 25 kilometrów od piramid w Gizie. Słynie z tego, że jest świętym miejscem, w którym mieści się piramida Dżesera – pierwsza z czasów faraonów.
Informacje związane z odkryciami znalezisk są publikowane przez egipskie Ministerstwo Turystyki i Zabytków. W ostatnich latach ujawniono istnienie rejonu w Sakkarze z setkami zmumifikowanych zwierząt, takich jak ptaki, krokodyle i dwa młode lwy, a także odkrycie 30 drewnianych sarkofagów, również ozdobionych, w mieście Luksor.