Ogród bez turkucia podjadka. Zaparz i wlej do tunelu, a ucieknie w podskokach

turkuć podjadek
fot. screen Youtube / @StanislavMaterna

Ostatnio zauważyłeś, że rośliny w twoim ogrodzie zaczęły słabnąć i zastanawiasz się, co im dolega? Być może na twojej działce zadomowił się szkodnik i żeruje w najlepsze. Jeśli jesteś pewien, że to nie kret, nornica czy pędraki, to ewidentnie turkuć podjadek podgryza korzenie twoich upraw. Zobacz, jak wypędzić owada domowym sposobem.

REKLAMA

Po czym poznać, że turkuć zamieszkał w ogrodzie?

Insekt tworzy małe kopczyki nieopodal swojego gniazda. Kwiaty, warzywa i inne rośliny mogą zacząć obumierać – wszystko przez szkodnika, które chętnie podjada korzenie.

Turkuć podjadek lubi odwiedzać ogrody i warzywniki. Jak wyprosić go z posesji?

Jeśli masz pewność, że turkuć podjadek niszczy twoje rośliny uprawne, powinieneś szybko się go pozbyć, bo sukcesywnie będzie pustoszył cały twój plac. A jeśli osobnik nie działa w pojedynkę, masz wielkiego pecha. Na szczęście istnieją metody na pozbycie się intruza. Gdy podczas pracy w ogrodzie spotkasz owada, zachowaj ostrożność. Turkuć jest sporych rozmiarów i może cię nawet ugryźć. Gdy osobnik poczuje, że coś mu zagraża, będzie się bronić, co jest całkowicie naturalną reakcją. Natomiast ty musisz uważać. W przypadku ukąszenia przez podjadka trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Podziemny owad może być nosicielem groźnego tężca.

REKLAMA

Liście mięty to humanitarna broń w walce z turkuciem podjadkiem

Aromatyczna mięta okazuje się skuteczną bronią w walce z robakiem. Zioło, tak jak chyba żadne inne działa na ogrodowego szkodnika wyjątkowo zniechęcająco. Przenikliwy miętowy aromat turkuć utożsamia z czymś nieznośnym i tereny, które porasta mięta, z reguły omija szerokim łukiem.

Owada możesz się pozbyć, wlewając do jego tunelu napar z mięty. Zaparz kilka świeżych listków i herbatkę wlej do lęgowiska podjadka. Insekt błyskawicznie opuści twoje terytorium. Mięta to dobry sposób na przepędzenie szkodnika i ochronę grządek przez zupełną dewastacją.