Jeńcy
Twitter | Ukraine War Report

Prorosyjscy urzędnicy skazali na śmierć dwóch Brytyjczyków i obywatela Maroka, wziętych do niewoli podczas walk w armii ukraińskiej w Mariupolu. Aiden Aslin i Shaun Pinner zostali schwytani podczas jednego ze starć.

Sąd w kontrolowanej przez Rosję wschodniej Ukrainie skazał Aidena Aslina i Shauna Pinnera po wielodniowym procesie, który obserwatorzy nazwali „obrzydliwym pokazowym procesem z czasów sowieckich”, mającym naśladować procesy o zbrodnie wojenne przeciwko rosyjskim żołnierzom w Kijowie.

28-letni Aslin z Newark i 48-letni Pinner z Watford zostali skazani przez sąd na kontrolowanym przez Rosję terytorium w Doniecku wraz z Saaudun Brahim pod zarzutem „terroryzmu”.

Obaj Brytyjczycy powiedzieli, że służą w ukraińskiej piechocie morskiej, czyniąc z nich czynnych żołnierzy, których powinny chronić konwencje genewskie o jeńcach wojennych. Jednak rosyjskie media państwowe przedstawiały ich jako najemników, a sąd skazał ich pod zarzutem „bycia najemnikami”.

Orzeczenie zostało szybko potępione przez czołowych brytyjskich urzędników. „Całkowicie potępiam skazanie Aidena Aslina i Shauna Pinnera przez rosyjskich pełnomocników we wschodniej Ukrainie” – powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. „Są jeńcami wojennymi. To pozorny osąd, który nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia… moje myśli są z rodzinami. Wciąż robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ich wspierać”.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę