Brytyjskie BFI National Archive and the Royal Astronomical Society opublikowały właśnie najstarszy znany film, na którym uwieczniono zaćmienie Słońca. Nagranie, znajdujące się w archiwach The Royal Astronomical Society, ma prawie 120 lat.

Dzięki nowym technologiom zapis zjawiska udało się odnowić. Oryginalny film został zeskanowany przez specjalistów z BFI National Archive. Następnie każdą klatkę przekonwertowano na format 4K. Zrekonstruowany obraz stał się częścią niedawno udostępnionej kolekcji filmów wiktoriańskich.

Film został wykonany 28 maja 1900 roku przez brytyjskiego wynalazcę Nevila Maskelyne w Karolinie Północnej w trakcie wyprawy zorganizowanej przez Brytyjskie Stowarzyszenie Astronomiczne. By uwiecznić niezwykłe zjawisko, Maskelyne musiał zbudować specjalny teleskopowy adapter dla swojego aparatu. Była to druga podjęta przez tego wynalazcę próba zarejestrowania zaćmienia. Pierwsza miała miejsce w Indiach w 1898 roku i również zakończyła się powodzeniem. Nagranie jednak zostało podróżnikowi skradzione podczas jego podróży do domu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę