Wielkimi krokami zbliża się święto zmarłych. Pragniemy, aby miejsce pochówku najbliższych było czyste i zadbane. To nasz wyraz wdzięczności do zmarłych. Czym najszybciej i najskuteczniej wyczyścić płytę nagrobną?
W zależności od surowca, z którego wykonana jest płyta, należy wybrać odpowiedni sposób i środki do czyszczenia.
Lastryko
To najczęściej wykorzystywany w produkcji nagrobków surowiec. Niestety pochłania ogromne ilości wody, przez co powstają plamy i odbarwienia.
Przygotuj: ciepłą wodę, płyn do mycia naczyń, szczoteczkę, środek do czyszczenia lastryka, sodę oczyszczoną i środek do pastowania na bazie silikonu.
Zabrudzenia namocz ciepłą wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń. Pozostaw na chwilę i posyp sodą oczyszczoną w newralgicznych miejscach. Energicznie trzyj do otrzymania efektu czystości. Spłucz wodą, poczekaj, aż wyschnie i wypastuj.
Granit
To solidny surowiec, który jest odporny na zarysowania, odbarwienia od słońca i działanie przymrozków. Jest jednym z najczęściej spotykanych kamieni na polskich cmentarzach.
Przygotuj: ciepłą wodę, płyn do mycia naczyń, ocet, gąbkę i miękką ścierkę.
Najpierw należy umyć pomnik wodą z płynem do mycia naczyń. Aby pomnik błyszczał, należy wymieszać wodę z octem i obmyć płytę. Nigdy nie wolno natłuszczać granitu, na przykład za pomocą produktu do pastowania. W przeciwnym razie zabrudzenia i wybarwienia zostaną utrwalone.
Marmur
Piękny i drogi szlachetny kamień, niestety jest podatny na działanie czynników atmosferycznych. Szczególnie na opady deszczu, przez co często ulega erozji. W przypadku tego kamienia regularne czyszczenie ma znaczenie! Nigdy nie używaj silnych detergentów! Nie używaj również kwasku cytrynowego, octu i mydła. Mogą być powodem matowienia marmuru.
Przygotuj: ciepłą wodę, wodę utlenioną, płyn do naczyń, sodę oczyszczoną, gąbkę i ścierkę z mikrofibry.
Dokładnie umyj pomnik roztworem wody i płynu do naczyń. W brudnych miejscach użyj wody utlenionej i sody oczyszczonej, a następnie spłucz. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie dokładnie wypoleruj płytę ściereczką z mikrofibry.
Piaskowiec
Ten delikatny materiał również wymaga regularnego czyszczenia. Często można go spotkać na polskich cmentarzach.
Przygotuj: ciepłą wodę, specjalny środek do czyszczenia piaskowca, cytrynę, miękkie drewno, gąbkę i ścierkę.
Najpierw namocz płytę ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Miękkim drewnem usuń mech. Plamę po zniczach należy polać gorącą wodą. Gdy lekko się stopi, wytrzyj do sucha ścierką, a pozostałości zeskrob nożykiem. Plamę zalej sokiem z cytryny.