Pierwsze w Polsce rondo otrzymało nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do Skarżyska – Kamiennej specjalnie z tej okazji przyjechał wczoraj Jerzy Owsiak.

Szef Orkiestry, dowiedziawszy się o pomyśle radnych na taką nazwę dla ronda, zgodził się, jednak pod warunkiem, że w tej kwestii radni miasta podejmą decyzję jednogłośnie. Po długich negocjacjach wśród lokalnych polityków faktycznie doszło do jednomyślnego głosowania, bez względu na partię.

Na spotkaniu z mieszkańcami miasta Owsiak powiedział: – Fajnie by było, gdybyśmy zbierali pieniądze na place zabaw. Ale w żadnym kraju świata, nawet w Szwajcarii, państwo nie zapewnia wszystkiego dla służby zdrowia. W Wielkiej Brytanii największy szpital dziecięcy rocznie zbiera 55 milionów funtów na swoje potrzeby. Ostatnio zebraliśmy 126 milionów złotych, w skali budżetu państwa to jest nic, ale za te pieniądze załatwiamy ważne sprawy. Kupiliśmy na przykład leżanki dla rodziców dzieci leczonych w szpitalach, rozwiązaliśmy problem. A minister zdrowia wydał fajne zarządzenie, by szpitale nie pobierały od rodziców opłat za nocowanie.

Szef WOŚP odniósł się też do kwestii protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych w Sejmie. Stwierdził, że politycy powinni się nad tym problemem pochylić bez względu na opcję, a tym czasem, jak to określił „słabo to robiono dwa, cztery lata temu i słabo to się robi dzisiaj”.

Jako przykład trwonienia pieniędzy z budżetu, które mogłyby być wykorzystane na ważniejsze cele, podał referendum, które prawdopodobnie czeka Polaków. Owsiak wyliczył: – Zebraliśmy w tym roku 126 mln zł. Referendum kosztuje 80-100 mln zł. Myślisz sobie wtedy: ile byś zrobił za takie referendum, jakie by ono nie było? To też cię wprowadza w taki nastrój.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę