Ozdrowieńcy nie mogą być spokojni. Poważne objawy nawet po wyleczeniu!

REKLAMA

W Wuhan zbadano ozdrowieńców po przebytej infekcji koronawirusem. Okazało się, że choroba może mieć długoterminowe konsekwencje.

Przez pół roku naukowcy obserwowali 1733 pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19. Wszyscy byli wypisani ze szpitala Wuhan Jinyintan pomiędzy 7 a 29 maja. Jak się okazało, aż 70 procent pacjentów wykazuje dalej chociaż jeden objaw koronawirusa. Wyleczeni w dalszym ciągu odczuwają zmęczenie, ból mięśni, ogólne osłabienie. Mają tez problemy ze snem, a także lęki.

REKLAMA

To jednak nie wszystko. U połowy ozdrowieńców zaobserwowano też co najmniej jeden wynik w tomografii komputerowej, który odbiega od normy. Osoby, które najciężej przechodziły chorobę, mają złe wyniki prześwietlenia klatki piersiowej, a także często wykazują upośledzoną zdolność dyfuzji gazów w płucach.

Naukowcy ze Szpital Chińsko-Japońskiej Przyjaźni jasno stwierdzili, że pacjenci po przebytej chorobie powinni regularnie wykonywać różne ćwiczenia fizyczne. Najlepiej byłoby też, gdyby ograniczyli spożywanie alkoholu i papierosów, a w razie potrzeby udali się do psychologa.

Spraw, by powstawało więcej takich artykułów!

Podziękuj za artykuł

Udostępnij: